Udział w NC 2023

NC strona4

W tym roku uczestniczyliśmy dwukrotnie w odsłonie Narodowego Czytania.

Akcję rozpoczęliśmy 09.09.2023 r. razem z Zespołem Szkół Powiatowych im. Stanisława Staszica w Opocznie.Tegoroczną lekturą, objętą patronatem Pary Prezydenckiej, było (z uwagi na 160-lecie Powstania Styczniowego) "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
W przepięknej scenerii i kostiumach - w recytacji fragmentów utworu (przeplatanego pieśniami), udział wzięli uczniowie - przygotowani przez Panie polonistki: Jolantę Studnicką, Izabelę Kowalczyk, Elżbietę Kowalczyk oraz panią Marzenę Jarugę.

W oficjalnym rozpoczęciu oraz w interpretacji dzieła, brał także udział Pan Dyrektor - Dariusz Kołodziejczyk, naszą filię natomiast reprezentowała Pani Kierownik Karolina Kalinowska.

Dla naszej placówki, kolejną odsłoną kończącą czytelnicze święto, okazał się udział w NC 12 września 2023 r. Wraz z Panią Dyrektor Edytą Skorupską i uczniami klas VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie oglądaliśmy film przedstawiający ciekawostki z życia pisarki i okoliczności powstania utworu. W kolejnej części spotkania, piękne opisy przyrody oraz fragmenty historii rodu Bohatyrowiczów i Korczyńskich - czytali: Pan Burmistrz Opoczna - Andrzej Kacprzak, Pani Kierownik z naszej Filii - Karolina Kalinowska, Dyrektor Publicznej Biblioteki im. S. Janasa w Opocznie - Pan Jerzy Misiurski oraz Pan Adam Grabowski - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.
W trakcie spotkania zorganizowanego dla przez Panią Alinę Wiktorowicz z Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 3 i Pana Dyrektora Marka Gudowicza, uczniowie wzięli także udział w quizie, który dotyczył wysłuchanych fragmentów dzieła Elizy Orzeszkowej.


Serdecznie dziękujemy dyrekcji i organizatorom za zaproszenie na tak piękne uroczystości.

"Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku."

cytat: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem