Katalogi i kartoteki
- Szczegóły
- Kategoria: Uncategorised
- Opublikowano: poniedziałek, 26 styczeń 2015 19:34
- Super User
- Odsłony: 5475
W bibliotece prowadzone są:
- katalog alfabetyczny - porządkuje karty katalogowe wg kolejności alfabetycznej haseł autorskich, korporatywnych lub tytułowych. W przypadku identycznych nazwisk o kolejności decydują imiona. Jeżeli występuje kilka tytułów tego samego autora, to o kolejności decyduje alfabetyczna kolejność tytułów. W sytuacji, gdy jest kilka tytułów, to o kolejności decyduje kolejność lat wydania. (od najnowszych do najstarszych wydań). Przy pracach zbiorowych są tzw. odsyłacze, np. Żebrowska, Maria zob. Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży. Odsyłacze ułożone są w porządku alfabetycznym haseł, do których odsyłają.
- katalog systematyczny - porządkuje karty katalogowe wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. W obrębie poszczególnych kart przewodnich umieszczone są informacje dla czytelników, w jakim jeszcze dziale mogą znaleźć książki z danym zakresem tematycznym.
- katalog księgozbioru podręcznego - wykazuje całość zbiorów znajdujących się w czytelni
- katalog zbiorów specjalnych - zawiera wykaz kaset wideo oraz płyt CD będących w zbiorach biblioteki
- katalog czasopism - zawiera uporządkowany alfabetycznie wykaz czasopism dostępnych w czytelni biblioteki
- katalog serii wydawniczych - rejestruje pozycje inwentarzowe dostępne wydane w danej serii i znajdujące się w księgozbiorze
- katalog broszur - zawiera głównie programy nauczania, pozycje dotyczące Unii Europejskiej oraz pozycje pedagogiczne
- kartoteka zagadnieniowa - informuje o artykułach z czasopism prenumerowanych przez bibliotekę. Karty z opisem bibliograficznym tych materiałów ułożone są wg haseł tematycznych. Ich wykazem jest indeks, który informuje również o miejscu poszczególnych haseł w kartotece: na karcie z nazwą hasła podany jest numer szufladki, w której gromadzone są opisy bibliograficzne materiałów na dany temat.