WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1(43), CZERWIEC 2014Następny

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2014 nr 1 | "Czytanie łączy...

Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

"Czytanie łączy pokolenia", czyli spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek w BPP

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zorganizowałyśmy spotkanie mające na celu propagowanie poezji polskich poetów dla dzieci. Uwzględniając hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek "Czytanie łączy pokolenia", zaprosiłyśmy na spotkanie przedstawicielkę starszego pokolenia.

9 maja odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 24.

Odbiorcy: dzieci w wieku przedszkolnym
Czas trwania: ok. 1 godziny

Pomoce:
- piosenki "Cała Polska czyta dzieciom" oraz "Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo"
- książki z wierszami dla dzieci
- krzyżówka w formacie A0
- kredki
- duży arkusz papieru

Przebieg spotkania

1. Powitanie dzieci i ich opiekunów.
Przedstawienie celu spotkania - upowszechnianie czytania dzieciom literatury dziecięcej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" oraz Tygodnia Bibliotek.

2. Zabawa na powitanie.
Dzieci tworzą krąg, prowadząca wita się z dziećmi, przekazując "iskierkę przyjaźni".

3. Zabawa przy muzyce "Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo".

4. Czytanie przez zaproszonego gościa wiersza pt. "Wandzia" Wandy Chotomskiej.

5. Rozwiązywanie krzyżówki "Jaka to bajka, jaka to baśń?"

6. Czytanie przez gościa wiersza "Bocian" Wandy Chotomskiej.

7. Zagadka słowna - wprowadzenie do treści kolejnego wiersza.
"Choć się zielonej trawy naje, to jednak białe mleko daje". (krowa)

8. Czytanie przez nauczycielkę wiersza "Po co krowie rogi na głowie" Wandy Chotomskiej.

9. Zagadka słowna: Wprowadzenie do treści kolejnego wiersza "Motyle".
"Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem.
I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem".

10. Czytanie przez nauczycielkę wiersza "Motyl" Wandy Chotomskiej.

11. Praca plastyczna "Motyle" polegająca na wykonaniu motyli z odbicia własnych dłoni. Odrysowujemy dłonie na kartce papieru , tak żeby kciuki spotkały się ze sobą, tworząc tułów motyla, a pozostałe palce skrzydła. Kontur wypełniamy kolorem.

12. Podsumowanie zajęć i zakończenie.
Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem.

Bibliografia:
CHOTOMSKA Wanda : Wiersze. - Warszawa : "Wilga", 2006
FEJKIEL Gabriela : Słońcem malowane // Bliżej Przedszkola. - 2013, nr 5, s. 61-63
JACHOWICZ Stanisław : Chory kotek i inne wiersze. - Kraków : "Zielona Sowa", 2002
SCHMIDT Anna : Dobrze, że Cię mam i nie jestem sam! // Wychowanie w Przedszkolu. - 2014, nr 2, s. 49-52
ZAGADKI dal najmłodszych : materiały metodyczne/ wybór i oprac. Joanna Stec. - Kielce : "MAC", 1999

"Czytanie łączy pokolenia", czyli spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek w BPP / Aneta Gnyp// W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1/2014 (43) czerwiec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2014. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2014/1/140101.htm. - ISSN 1732-7008