WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 2(42), GRUDZIEŃ 2013PoprzedniNastępny

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2012 nr 2 | "Skocznie i radośnie...

Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima zorganizowałyśmy imprezę czytelniczą dla dzieci 6-letnich mającą na celu promocję utworów poety i propagowanie akcji "Cała Polska czyta dzieciom". 17 grudnia odwiedziłyśmy Przedszkole Samorządowe nr 26.

Odbiorcy: dzieci w wieku 6 lat

Czas trwania: ok. 1 godziny

Pomoce:
- apaszka dla każdego dziecka
- płyta "Tuwimki - bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima"
- odtwarzacz CD
- książki z wierszami J. Tuwima

Przebieg spotkania

1. Powitanie.
Przedstawienie celu spotkania - upowszechnianie czytania dzieciom literatury dziecięcej w ramach akcji CPCD. Zwrócenie uwagi na obchody Roku Juliana Tuwima.

2. Czytanie przez nauczycielkę wiersza pt. "Dwa Michały".

3. Zagadka słowna: wprowadzenie do treści wiersza - "Dwa wiatry".
"Nie ma ust - a dmucha. Nie ma skrzydeł - a leci. Czasem mrozi, czasem chucha. Co to, czy odgadną dzieci?" (wiatr)

4. Czytanie przez nauczycielkę wiersza pt. "Dwa wiatry".

5. Zabawa ruchowa "Wiatr i latawce".
Dzieci otrzymują apaszki - latawce. Podczas słuchania muzyki poruszają się po sali, trzymając nad głowami apaszki - latawce. Gdy muzyka milknie, puszczają chustki i obserwują ich powolne opadanie oraz kładą się na dywanie, przykrywając chustką. Gdy ponownie słyszą muzykę, podnoszą apaszki i zabawa rozpoczyna się od początku.

6. Czytanie przez nauczycielkę wiersza pt. "Taniec".

7. Zabawa taneczna przy wtórze piosenki do wiersza "Taniec". (piosenka z płyty "Tuwimki").

8. Czytanie przez nauczycielkę wiersza pt. "Pan Tralaliński".
Nauczycielka czyta wiersz, angażując dzieci do wspólnej recytacji fragmentów, zwracając uwagę na intonację.

9. Zagadka słowna: Wprowadzenie do treści kolejnego wiersza - "Lokomotywa".
"Szybko naprzód pomyka, ciągnie wagony.
W wagonach wiezie ludzi w dalekie strony".

10. Wspólne czytanie przez nauczycielki wiersza pt. "Lokomotywa".

11. Zabawa ruchowa - pociąg.

Bibliografia:
ZAGADKI dla najmłodszych, materiały metodyczne / wybór i oprac. Joanna Stec, Kielce, MAC, 1999, s. 155, s. 90
SEKRETY wiatru - zabawy dydaktyczne [online] [dostęp 12 grudnia 2013], dostępny w Internecie : http://docs9.chomikuj.pl/253640816,PL,0,0,wiatr.doc

"Skocznie i radośnie, czyli ruch i taniec w w wierszach Tuwima". Scenariusz imprezy czytelniczej / Aneta Gnyp // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 2/2013 (42) grudzień - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2013. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2013/2/120204.htm. - ISSN 1732-7008