WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 2(40), GRUDZIEŃ 2012Następny

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2012 nr 2 | "Zimowe opowieści"...

Sylwia Brzeżańska, Aneta Gnyp
nauczycielki bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

"Zimowe opowieści" - scenariusz imprezy czytelniczej zorganizowanej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w BPP

Przebieg spotkania

1. Powitanie dzieci i ich opiekunów.
- Witam serdecznie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej.
- Witam wszystkich tych, którzy mieli na sobie dziś czapki.
- Witam wszystkich tych, którym zmarzły nosy.
- Witam wszystkich tych, którzy lubią zimę.
- Witam wszystkich tych, którzy uwielbiają zabawy zimowe.

2. Zabawa na powitanie:
- Brr - rozgrzewamy ramiona.
- Huu - tupiemy nogami.
- Aaa - rozgrzewamy ręce.
- Rozgrzewamy nosy.

3. Rozmowa z dziećmi nt. zimy.
Nauczycielka: Spotkaliśmy się dzisiaj po to, aby sprowadzić do nas śnieg, zimę.
Podczas zimy zmienia się nasze otoczenie pod wpływem zjawisk atmosferycznych. Zimą spada temperatura, jest chłodniej, z reguły są przymrozki lub silny mróz, a wtedy jest ślisko. Z nieba spada śnieg (są to gwiazdki i nie ma żadnej identycznej gwiazdki?), czasami wieje silny wiatr i tworzą się zawieje i zamiecie śnieżne, a potem często zaspy śniegowe.
Zawsze do temperatury otoczenia należy dostosować odzież (w zimie zakładamy grube kurtki, czapki, szalik, rękawice, kozaczki itp.).

W ostatnich latach ze względu na zmiany klimatyczne, opady śniegu nie są już tak obfite jak kiedyś (dawniej) w czasach, kiedy żyli nasi dziadkowie, pradziadkowie.

4. Nawiązanie do pogody panującej na dworze w czasie zimy.
- Wstańcie i spójrzcie za okno.
- Jak wygląda dziś świat (drzewa, krzewy, chodniki)
- Po czym poznajemy, że jest zima?
- A jak wygląda zimą park, las, pole?
- Ale choć śniegu nie ma u nas dużo, sprawia nam wiele przyjemności. Możemy doskonale bawić się na świeżym powietrzu w wiele ciekawych śnieżnych zabaw.

Znacie jakieś zimowe zabawy?
D: - Narty, łyżwy, sanki, narty, bałwan.
N: - A co robimy zimą w domu?
D: -Gramy, oglądamy telewizję .czytamy.
N: - Ale zimą mamy również krótsze dni i dłuższe wieczory. Ten czas możemy spędzić nie tylko przy komputerze, telewizorze. Możemy wtedy poczytać, sami, z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami.
N: - Dziś my również przeczytamy wam pewne opowieści o ważnych bohaterach, a jakich, posłuchajcie.

5. Czytanie opowiadania przez nauczycielkę - "O tym, jak Mróz ukarał złą Zamieć" ze zbioru opowiadań Danuty Muchy "Baśniowy świat w czterech porach roku".
N: - Jacy bohaterowie zimowi występowali w opowiadaniu?
D: - Przymrozek, Mróz i Szron.
N: - Posłuchajcie teraz, jaką przygodę przeżyli nasi zimowi bohaterowie: Przymrozek, Mróz i Szron.

6. Czytanie opowiadania przez nauczycielkę "O tym, jak Mrozik zastąpił swojego dziadka" ze zbioru opowiadań Danuty Muchy "Baśniowy świat w czterech porach roku".

7. Nawiązanie przez nauczycielkę do opowiadań i malowania przez bohaterów pięknych zimowych pejzaży.

8. Zabawa - zimowy alfabet skojarzeniowy.

Do poszczególnych liter alfabetu dzieci wymyślały wyrazy związane z zimą:
A: Antarktyda, Aniołek
B: bałwan, biatlon, but, bombka
C: czapka, choinka
D: dreszcze, deska snowboard
E: Eskimos,
F: futro, figurówki, łyżwiarstwo
G: gołoledź, grudzień, grad, gwiazda betlejemska, gil
H: hokej
I: igloo
J: jasełka
K: kra, kozaki, karmnik, kulig, kożuch, karnawał
L: lód, lawina, luty, lampki choinkowe
Ł: łyżwy, łańcuch choinkowy
M: mróz, Mikołaj, marznąć, mors
N: narty, niedźwiedź polarny
O: opał, opłatek, olimpiada zimowa
P: przymrozek, palto, pilotka (czapka), przerębel, pingwin
R: rękawice, renifer
S: sopel, szron, sanki, sanna, styczeń, szalik, szadź, stroik, skoki narciarskie
ś: śnieg, śnieżynka
T: turniej czterech skoczni (zimowe)
U: uszanka
W: wigilia, węgiel, wiatr
Z: zaspa, zamieć, zmarznąć, zawierucha

9. Wykonywanie przez dzieci w grupach pejzaży zimowych techniką kolażu.

Każda grupa z dostępnych materiałów: past do zębów, pędzelków, patyczków, widelców, brokatu, ryżu preparowanego, wiórek kokosowych, malowała na kartonie swój wymarzony lub zaobserwowany zimowy pejzaż.

10. Omówienie i ocena prac dzieci.

11. Wystawa prac dzieci.

"Zimowe opowieści". Scenariusz imprezy czytelniczej dla ucznów klasy III szkoły podstawowej / Sylwia Brzeżańska, Aneta Gnyp // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 2/2012 (40) grudzień - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2012. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2012/2/120201.htm. - ISSN 1732-7008