WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 2(38), GRUDZIEŃ 2011PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2011 nr 2 | Sport w...

Sylwia Madalińska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Sport w "Piotrkowianach"  
     
 

     W nowym cyklu tematycznym Warsztatów, rozpoczętym w numerze 3-4/2010 artykułem Turystyka w Piotrkowianach, przybliżam Państwu tematykę i ofertę zbiorów regionalnych w naszej bibliotece a także specyfikę ich opracowania i wyszukiwania w katalogu komputerowym Region (dostępnym również on-line).
     Baza danych Region (Piotrkoviana) obejmuje publikacje prasowe, począwszy od 2001 roku oraz książki niezależnie od roku wydania, traktujące o sprawach Piotrkowa i Ziemi Piotrkowskiej. Z każdym rokiem przybywa w niej wiele opisów bibliograficznych. W tej chwili prezentuje dane o ponad 5600 publikacjach. Wszystkie one są dostępne w Bibliotece Pedagogicznej.

  Tematem "sport" zostało opatrzonych 270 publikacji. W tym - posiadamy tylko dwie pozycje książkowe dotyczące sportu, w dodatku jedna z nich dotyczy Bełchatowa (w naszych zbiorach regionalnych ok. 10% materiałów stanowią bowiem te dotyczące ościennych powiatów). Są to: Concordia 1909-2009 : dzieje jednego z najstarszych klubów w Polsce oraz Historia bełchatowskich klubów sportowych.
    Tematyka sportowa jest bardzo rzadko poruszana w książkowych publikacjach regionalnych. Cała reszta z owych 270 publikacji - to artykuły z prasy. Tym cenniejsza wydaje się nasza baza danych, umożliwiająca wygodne i skuteczne znajdowanie informacji o dziedzinie tak rzadko opisywanej w wydawnictwach zwartych.
    Początkowo sport miał być z założenia dziedziną marginalnie traktowaną przy wyborze materiałów do bibliografii regionalnej. Jednakże w naszym regionie mamy do czynienia z tak dużą liczbą ciekawych wydarzeń, ludzi, instytucji, organizacji związanych ze sportem, że nie sposób było je pomijać. Oczywiście, owa baza danych nie zawiera artykułów mówiących o wszystkich zawodach, meczach, występach naszych sportowców i ich sukcesach czy porażkach ani też licznych komentarzy dziennikarzy sportowych. "Sportowe strony" w prasie nie są metodycznie rozpisywane tydzień po tygodniu. Co zatem możemy tam znaleźć?...
* Biografie sportowców odnoszących ponadregionalne sukcesy - nawet do 100 lat wstecz; wielu różnych dyscyplin, w różnym wieku, o różnych losach.
Począwszy od nazwisk, które w ostatnich latach czy miesiącach są na ustach społeczeństwa, jak np. Michał Bąkiewicz - siatkarz, Katarzyna Gletkier - kickbokserka czy Kinga Polenz - szczypiornistka, poprzez sylwetki przedstawicieli utalentowanej sportowo młodzieży, a skończywszy na wybitnych postaciach sprzed wielu lat, jak np. Stanisław Sittenfeld (1865-1902) i Grigorij Jakowlewicz (1889-1961) - szachiści, Zygmunt Łotocki (1904-1940) - łucznik czy Eugeniusz Szyklay (1892-1925) - spadochroniarz.
Wiele materiałów poświęconych jest osobom uprawiającym sport amatorsko oraz działaczom wyjątkowym albo ze względu na społeczne zaangażowanie w popularyzację sportu (np. Tadeusz Janusz - opiekun młodzieżowych drużyn amatorskich), albo np. ze względu na wiek (np. Ireneusz Matyszewski - kolarz amator ur. w 1932 r.) czy wyjątkowość uprawianej dyscypliny (np. Roman Jaworski - piotrkowski "mors").
* Losy historyczne i aktualności z poszczególnych miejsc związanych ze sportem, jak np. stadion miejski, lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, tzw. orliki, tzw. cyklodrom, baseny, lodowiska, Ośrodek Sportu i Rekreacji, strzelnica sportowa.
* Opisy imprez masowych i cyklicznych, np. Bieg Trybunalski, Bieg Piotrkowski, wyścigi konne (przed wojną).
* Działalność grup hobbystycznych, organizacji związanych ze sportem, jak również klasycznych klubów sportowych ; historycznych i obecnie działających, jak np.: Pe Te Skydive Strefa Zrzutu, Automobilklub Piotrkowski, Piotrkowska Grupa Rowerowa, Trybunalskie Towarzystwo Cyklistów, Atletyczny Klub Sportowy, kluby piłkarskie itp.
    Każdy artykuł poświęcony konkretnej dyscyplinie sportu czy osobie ją uprawiającej posiada oprócz hasła "sport" również hasło będące nazwą dyscypliny sportu i w ten sposób można go wyszukać. W naszej bazie danych znajdziemy publikacje dotyczące prawie 30 różnych dyscyplin sportu, również tak nietypowych, jak np. deskorolka, bojery, nurkowanie, podnoszenie ciężarów kobiet.
    Baza danych Region (Piotrkowiana) i jej kartoteka wzorcowych haseł przedmiotowych jest zaopatrzona w bogaty system odsyłaczy orientacyjnych. Dzięki temu można prześledzić m. in. liczne zmiany nazw klubów piłki ręcznej i nożnej w naszym mieście. Nazwy klubów sportowych funkcjonują często w potocznym obiegu w kilku różnych wersjach, a na pewno rozpoczynających się od innego słowa (przykład: Miejski Klub Sportowy "Piotrcovia", Klub Sportowy "Piotrcovia", lub po prostu Piotrcovia, jako nazwa jednego i tego samego klubu). System odsyłaczy pozwala na odszukanie pożądanego tematu bez względu na użytą wersję nazwy.
    270 opisów publikacji na temat sportu w regionie - to kopalnia ciekawostek, bogate źródło uporządkowanej wiedzy regionalnej zarówno bieżącej, jak i historycznej. Oczywiście z czasem będzie ich przybywać. Baza danych jest uzupełniana mniej więcej trzy razy do roku o aktualności z ostatnich miesięcy.

 
 

 

Sport w "Piotrkowianach" / Sylwia Madalińska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 2/2011 (38) grudzień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2011. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2011/2/110205.htm. - ISSN 1732-7008