WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1(37), WYDANIE SPECJALNE Następny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2011 nr 1 | Minęło ...

Wiesława Olczykowska
dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Minęło sześćdziesiąt lat  
     
 

      W grudniu 2010 roku minęło 60 lat istnienia i działalności Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Jest to taki szmat czasu, że nieuniknione jest cofnięcie się wstecz oraz zaduma i refleksja nad przeszłością i własnym w niej udziałem. Dzień jubileuszu - to radość z dokonań, ale jednocześnie smutek i żal za tym, co minęło i nie wróci.
      Rozwój biblioteki z perspektywy minionych lat widzę jako sumujące się dokonania pracowników biblioteki i ciągłe doskonalenie dorobku poprzedników. Do przeszłości mam ogromny szacunek. Między teraźniejszością a przeszłością nie ma muru, jest łączący je most. Przeszłości nie można lekceważyć ani pomniejszać jej osiągnięć.
      Tak pięknie pisał o odniesieniu do minionych czasów Adam Asnyk:

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść.
A. Asnyk: "Do młodych"

      Dlatego dzień naszego jubileuszu jest świętem nie tylko obecnych pracowników, ale także wszystkich, którzy na przestrzeni wielu lat pracowali w tej placówce i wnieśli swój wkład w jej obecny kształt, realizując zadania, które przed nimi stawiały ich czasy. Myślę o naszych emerytach, ale także o tych, którzy na zawsze odeszli: Pani Barbarze Rzedzickiej, Annie Tuzikiewicz. Pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Analizując przeszłość z własnej perspektywy osoby kierującej placówką i odpowiedzialnej za właściwą jej strategię rozwoju, sądzę, że znaczące dla teraźniejszości było ostatnie 10 lat jej istnienia. Były to czasy wielkich zmian w świadomości, kompetencjach, działaniach, lata wytężonej pracy mojej i moich pracowników, ponieważ przed biblioteką stanęły wielkie wyzwania związane z informatyzacją oraz realizacją innych nieobligatoryjnych dla tego typu placówek zadań, których biblioteka piotrkowska się podjęła.

      Miałam to szczęście, że w ramach przyjętej strategii rozwoju kierowałam wielkimi zmianami, które obecnie weszły w stadium instytucjonalizacji i uwieńczone zostały sukcesem.

      Były to lata zdobywania nowych kompetencji nie tylko informatycznych, niezbędnych do realizacji priorytetów tych lat. Dziś są one na wysokim poziomie, a warunkuje to potrzeba nowoczesnej obsługi czytelnika, promocji, prowadzenie zajęć dydaktycznych, także wydawanie pisma i zamieszczanie tam własnych publikacji. Priorytetami ostatnich lat były informatyzacja oraz szeroki rozwój działań dydaktycznych wspierających pracę szkół i placówek oświatowych naszego powiatu.
Informatyzacja - to nie tylko tworzenie elektronicznej bazy zbiorów, które zbliża się już do końca, ale także dostępność tej bazy on-line, stworzenie czytelnikom możliwości korzystania z elektronicznej wypożyczalni, elektronicznego zamawiania i rezerwowania książek, możliwość kontaktu z biblioteką za pomocą poczty elektronicznej , GG oraz pomoc w przeszukiwaniu innych baz w celu znalezienia potrzebnej lektury. To również nowoczesna promocja biblioteki. To wszystko dokonało się już w okresie tych 10 lat.
Oczywiście, proces nie jest zakończony. Przyszłością bibliotek są biblioteki cyfrowe, wirtualne,w których wchodząc na ich strony, będzie można nie tylko zobaczyć opisy poszczególnych dzieł, ale także otworzyć i przeczytać ich pełne teksty. To wielkie zadanie, z którym biblioteka piotrkowska w przyszłości będzie musiała się zmierzyć, bowiem digitalizacja zbiorów jest procesem długim i kosztownym.
     Innym ważnym zadaniem na przestrzeni ostatnich lat był szeroki rozwój działań dydaktycznych. W BPP realizowano wiele ich form ściśle utożsamianych przez użytkowników z naszą placówką. Najistotniejszą nową ich obecną formą są programy edukacyjne wspierające proces edukacyjny szkół powiatu piotrkowskiego.
     Jest to działalność nieobligatoryjna, stanowiąca wyzwanie dla biblioteki i pracowników i przynosząca niemałą satysfakcję płynącą nie tylko z uczestnictwa w ważnych zadaniach edukacyjnych, ale również z pozytywnego odbioru użytkowników. Także ta forma wymagała szczególnych kompetencji dydaktycznych.
     Od października 2001 Biblioteka może się poszczycić własnym wydawnictwem edukacyjnym, obecnie w formie elektronicznej.
Zaczyna się 10 rok wydawania naszego pisma edukacyjnego pn. "Warsztaty Bibliotekarskie", którego jestem pomysłodawcą i redaktorem naczelnym. Obecnie pismo ukazuje się elektronicznie na stronie internetowej biblioteki. W pierwotnym założeniu jego zadaniem głównym miało być wspieranie dydaktyczne pracy bibliotek szkolnych powiatu piotrkowskiego, ale obecnie grono odbiorców rozszerzyło się i zmienił się nieco zakres poruszanej tematyki. Zadecydował o tym elektroniczny charakter pisma oraz ewoluowanie w kierunku adresowania go także do bibliotekarzy innego typu bibliotek i nie tylko bibliotekarzy. W piśmie publikują systematycznie nauczyciele biblioteki piotrkowskiej a także stali współpracownicy z innych bibliotek w kraju, jak również autorzy jednorazowych publikacji.
Obserwuję, jak publikacje moich pracowników stają się coraz lepsze merytorycznie i językowo i mam z tego ogromną satysfakcję.
     Ważnym społecznie zadaniem biblioteki od roku 2002 jest szerzenie idei proekologicznych wspierane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Biblioteka piotrkowska realizuje własny program autorski, w ramach którego prowadzi atrakcyjne zajęcia z wykorzystaniem bogatego zbioru multimediów, prezentacji multimedialnych, organizuje projekcje filmowe, spotkania z przyrodnikami, imprezy ekologiczne, konkursy dla młodzieży.

      Biblioteka żyje i rozwija się dzięki ludziom, jej pracownikom w pełni zaangażowanym i silnie się z nią identyfikującym. Stworzyłam bardzo dobry zespół ludzi o wysokich kwalifikacjach merytorycznych realizujących zadania, jakie przed biblioteką postawiły czasy nowoczesnych technologii i ważnych społecznie potrzeb edukacyjnych.
Jesteśmy otwarci na zmiany, jeśli wyniknie z nich coś dobrego. Wiemy, że takie nadejdą. Przyniesie je z pewnością projekt "System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół". Śmiem twierdzić, że Biblioteka piotrkowska zadanie to realizuje od dawna, mając własny, już gotowy program wspierania pracy szkół w różnych aspektach.

 
 

 

Minęło sześćdziesiąt lat / Wiesława Olczykowska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1/2011 (37) luty. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2011. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2011/1/110102.htm. - ISSN 1732-7008