WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 3-4(35/36), GRUDZIEŃ 2010PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2010 nr 3-4 | "Internetowe narzędzia ...

Anna Marcol
nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

 
  "Internetowe narzędzia budowania wizerunku nowoczesnej biblioteki." Relacja z warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Wyższej Szoły HUMANITAS w Sosnowcu  
     
 

    Coroczne warsztaty, organizowane przez Bibliotekę Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu, mają już kilkuletnią tradycję. Są otwarte dla bibliotekarzy reprezentujących wszystkie typy bibliotek, ponieważ tematyka podejmowana podczas tych spotkań jest interesująca dla całego środowiska bibliotekarskiego. Koncentruje się bowiem wokół promocji placówek oraz zagadnień związanych ze zmianą negatywnych stereotypów związanych z biblioteką. W latach 2005-2009 omawiano kwestie dotyczące: wizerunku współczesnego bibliotekarza, public relations, współpracy ze środowiskiem lokalnym (innymi bibliotekami, firmami, sponsorami), sposobów na zaistnienie w mediach oraz komunikacji interpersonalnej z czytelnikiem.
    24 września odbyły się tegoroczne warsztaty na temat " Internetowe narzędzia budowania wizerunku nowoczesnej biblioteki". Ich celem było zwrócenie uwagi na bezpłatne formy promocji placówki w Internecie, które pozwalają jej zaistnieć w obiegu multimedialnym oraz przyczyniają się do budowy jej internetowej tożsamości.Są także sposobem na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, pozwalają na szybkie rozpowszechnianie informacji oraz ich aktualizację.Szczegółowo zostały one omówione przez prelegentów oraz specjalistów prowadzących zajęcia warsztatowe.
    Część plenarną otworzył prof. Jerzy Kopel - rektor WSH, który zwrócił uwagę na konieczność nadążania przez bibliotekarzy za szybkim rozwojem techniki i informatyki, aby mogli zaspokoić potrzeby swoich rzeczywistych i potencjalnych czytelników. W kolejnych wystąpieniach zaprezentowano konkretne sposoby pomagające w spełnieniu tych oczekiwań.
    Wykład Ilony Pawłowskiej, zatytułowany "Internet jako medium skutecznej promocji bibliotek", zachęcał bibliotekarzy do korzystania z możliwości bezpłatnej reklamy w Sieci. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj strony internetowe, aczkolwiek funkcję promocyjną witryny spełniają tylko wtedy, gdy są funkcjonalne, estetyczne, poprawne i atrakcyjne. Należy również zadbać o ich szerszą popularyzację za pośrednictwem linków. Pomocne w tym zakresie są serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, Nasza Klasa czy You Tube. W pracy bibliotekarzy coraz częściej wykorzystuje się także komunikatory internetowe (Skype, Gadu Gadu), zachęcające do korzystania z usług bibliotek ludzi młodych.
    Aktualnie biblioteki zmagają się ze zmianą wizerunku i walczą z negatywnymi wyobrażeniami dotyczącymi branży bibliotekarskiej. Podążanie za potrzebami czasu jest niezbędne, aby były postrzegane jako instytucje atrakcyjne, na co zwrócił uwagę dr Maciej Dutko w wystąpieniu "Biblioteka jest firmą". Prelegent skupił się przede wszystkim na firmach działających w Internecie oraz narzędziach e-marketingowych, które z powodzeniem wykorzystują instytucje non profit (strony WWW, blogi, komunikatory). Wspomniał także o freedbacku, który jest najlepszym sposobem [.] na doskonalenie swojej oferty i dostarczanie tylko tego, co jest dla odbiorcy wartościowe[1]. Charakteryzuje się otwartością na potrzeby i oczekiwania konsumentów (czytelników) oraz chęcią poznania ich opinii za pośrednictwem forów internetowych, e-ankiet i poczty elektronicznej.
    Część plenarną zakończyły wystąpienia sponsorów. Magdalena Karciarz zachęcała uczestników spotkania do podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz zapoznania się z serwisem DYPLOMOWANY.PL, który stworzyła w 2007 r. (wraz z M. Dutko). Serwis ten jest adresowany do kandydatów ubiegających się o tytuły bibliotekarza dyplomowanego oraz dyplomowanego pracownika dokumentacji i informacji naukowej. Następnie zaprezentowano ofertę dwóch serwisów odpłatnych - Czytelni.ibuk.pl (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.), która zapewnia dostęp do elektronicznej wersji wybranych podręczników akademickich, książek i czasopism naukowych oraz portalu prawno-gospodarczego INFOR.PL z serwisami: BIZNES PREMIUM, ADMINISTRACJA PREMIUM i EKSPERT, zawierającymi [.] największy system aktów prawnych, orzecznictwa i interpretacji oraz porady i komentarze ze wszystkich czasopism wydawanych przez Grupę INFOR PL[2].
    Bibliotekarze uczestniczący w spotkaniu mogli wziąć udział w jednym z czterech warsztatów, podczas których poruszano zagadnienia zasygnalizowane w części wykładowej. Warsztat "Jak powinna wyglądać dobra strona WWW?" przygotowała Dorota Milczarska - grafik komputerowy. Prowadząca doradzała bibliotekarzom, w jaki sposób dobierać czcionki i kolorystykę strony internetowej. Każdy uczestnik miał też możliwość dokonania oceny witryny swojej placówki oraz wypowiedzenia się na temat witryn innych bibliotek. Problematyce stron WWW poświęcono ponadto zajęcia "Serwer, domena, CMS - strona internetowa biblioteki od kuchni", prowadzone przez Marcina Malinowskiego, które były przydatne dla osób zainteresowanych tworzeniem stron internetowych i zarządzaniem ich treścią.
    Ciekawą tematykę podejmowano również w pozostałych grupach. Uczestnicy warsztatu "A jak integracja Twojej biblioteki z internetową społecznością?", prowadzonego przez Monikę Jędralską, uczyli się, w jaki sposób budować relacje w serwisach społecznościowych, natomiast zajęcia zatytułowane "Jak usprawnić obieg informacji w bibliotece, wykorzystując do tego Internet?", przygotowane przez informatyków - Tomasza Michaleckiego i Bartłomieja Weczerę, okazały się interesujące dla administratorów sieci.
    Coroczne warsztaty organizowane przez Bibliotekę Wyższej Szkoły HUMANITAS w Sosnowcu są okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, niezbędnej w codziennej pracy bibliotekarzy. Sprzyjają też wymianie doświadczeń oraz integracji środowiska bibliotekarskiego, ponieważ uczestniczą w nich pracownicy bibliotek różnych typów, także spoza Górnego Śląska i Zagłębia.

Przypisy:
[1]
Szerzej: M. Dutko, E-biznes: poradnik praktyka, Gliwice 2010, s. 145.
[2] http://www.inforlex.pl/?utm_source=infor.pl&utm_medium=belka&utm_campaign=infor [dostęp: 27.09.2010].

 
 

 

"Internetowe narzędzia budowania wizerunku nowoczesnej biblioteki." Relacja z warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Wyższej Szoły HUMANITAS w Sosnowcu / Anna Marcol // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 3-4/2010 (35/36) grudzień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2010. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2010/3-4/100311.htm. - ISSN 1732-7008