WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1-2(33/34), CZERWIEC 2010PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2010 nr 1-2 | Koalicja Sprawiedliwego ...

oprac. Dagmara Roszkowska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Koalicja Sprawiedliwego Handlu  
     
 

     Sprawiedliwy Handel - to ruch społeczny wspierający rozwój ubogich krajów globalnego południa. Ideą ruchu jest szacunek dla drugiego człowieka, jego pracy oraz odpowiedzialność ekologiczna, życie w poszanowaniu naszej planety, zrównoważony rozwój. Fair Trade - to przekonanie, że nie możemy ignorować problemów innych ludzi w imię korzyści materialnych i chęci bogacenia się.
     Głównym założeniem Sprawiedliwego Handlu jest oferowanie dobrych warunków handlowych oraz ochrona praw nieuprzywilejowanych producentów i pracowników z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki. Dzięki temu mogą prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych.
     Do głównych zasad Sprawiedliwego Handlu należy: uczciwe wynagradzanie producentów za ich produkty, bezpieczne i oparte na zasadach szacunku praktyki handlowe, sprawiedliwe płace i warunki socjalne, demokratyczne zarządzanie organizacją producencką, dążenie do zwiększenia niezależności producentów oraz poszerzanie wiedzy i świadomości konsumentów.
     Do zwolenników i propagatorów Sprawiedliwego Handlu należy wiele organizacji społecznych i handlowych. Konsumenci w krajach wysoko rozwiniętych, także w Polsce, mają możliwość dzięki Fair Trade kupować produkty, które nie są okupione ludzką krzywdą, które gwarantują, że ci, którzy pracowali przy ich powstawaniu, byli uczciwie traktowani i wynagradzani.

     Znaczącym elementem działań organizacji Sprawiedliwego Handlu jest edukacja i promocja. Istnieje wiele inicjatyw mających na celu szkolenie edukatorów, których zadaniem jest promowanie zasad Fair Trade w szkołach i innych placówkach, organizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży czy opracowywanie gotowych scenariuszy lekcji. Od kilku lat również w Polsce odbywają się akcje edukacyjno-promocyjne: pokazy filmów, debaty, festiwale, pikniki, wystawy, konkursy, wycieczki i inne ciekawe działania.

     Wszystkich wychowawców i nauczycieli, którym nie jest obce podejmowanie wyzwań, poruszanie ważnych i jednocześnie trudnych tematów w pracy z dziećmi i młodzieżą zachęcam do odwiedzania stron internetowych dotyczących tego zagadnienia. Swoją wędrówkę po tym temacie proponuję rozpocząć od serwisu internetowego Koalicji Sprawiedliwego Handlu. Jest to strona przedstawiająca w przystępny sposób idee i zasady Fair Trade, najważniejsze podmioty, koalicjantów oraz opisy działań edukacyjnych. To zbiór ciekawych linków, gotowych materiałów i multimediów, dzięki którym znacznie wzrośnie nasza świadomość dotycząca problemu i zostaniemy zmotywowani do szerzenia idei Sprawiedliwego Handlu wśród naszych wychowanków.

Adres URL: http://www.fairtrade.org.pl

 
 

 

Koalicja Sprawiedliwego Handlu / oprac. Dagmara Roszkowska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1-2/2010 (33/34) czerwiec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2010. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2010/1-2/100122.htm. - ISSN 1732-7008