WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 4(24), GRUDZIEŃ 2007PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2007 nr 4 | Twórcy literatury ...

oprac. Sylwia Madalińska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Twórcy literatury naszego regionu  
     
 

ŁUKASZ CZURYŁŁO - urodził się 9 lipca 1974 w Gdańsku. Mieszka w Przedborzu i pracuje jako nauczyciel języka angielskiego, lecz z wykształcenia jest również polonistą.

 

 

Łukasz Czuryłło uprawia przed wszystkim szeroko pojętą publicystykę, zajmuje się również rysunkiem satyrycznym oraz takąż poezją.

Publikował m.in. w gazetach:
"Puls Studenta" (reportaże, artykuły, rysunki satyryczne, wiersze), "Gazeta Radomszczańska" (publicystyka), "Powiatowy Przegląd Radomszczański" (rysunki satyryczne w dziale: "Łukasz Czuryłło komentuje"); "Newsweek"; "The Teacher", "Po Prostu Informacje" (ostatnia publikacja: 3 częściowy cykl - "Moja przygoda z Ryszardem Kapuścińskim").

 

Zwiastun

Co jest za tymi drzwiami ?
Hej! A czy jest tam kto ?!
Czy czujesz lek przed nieznanym ?
Włącz światło - już zapadł zmrok.

Dlaczego nikt tu nie wchodzi,
Ktoś przecież mieszkał tu .
Tu nie chcą zamieszkać młodzi,
Bo tu panuje zły duch.

Lecz znalazł się jakiś śmiałek,
Który przekroczy ten próg.
Zobaczy to, czego nie ma.
Usłyszy głosy bez słów.
Nie boi się ciemności.
Nie ma koszmarnych snów,
Więc nie zna przerażenia.
Nic go nie zwali z nóg.

Kamera zaczyna nagrywać:
Szum drzew, desek trzask, wiatru chłód
Uchwyci cień podejrzenia
I każdy najmniejszy ruch.

I rośnie, rośnie niepokój .
Aż oczy stają w słup !

  

Wyzwolona 2

Nie ma chłopca nie ma męża
Umysł w pracy nadwyręża
Nie ma dzieci i rodziny
U każdego szuka winy
                 To jest właśnie cała ona
                 To kobieta wyzwolona
Nosi laptop i obcasy
Wizerunek biznes klasy
Dźwiga brzemię feminizmu
Lecz jej bliżej do seksizmu
                 To jest właśnie cała ona
                 To kobieta wyzwolona
Weekend w pubie na zabawie
Z kumpelkami w jednym stadzie
Jedna drugiej dopilnuje
Czy na boku nie randkuje
                Bo tak chodzą właśnie one
                To kobiety wyzwolone
Przed przyszłością wciąż obawa
Czarną jak poranna kawa
Kac niedzielny więc łzy pije
Pod prysznicem włosy myje
                Oto ona wypalona
                To kobieta wyzwolona

 

Swoje rysunki satyryczne wystawiał w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (seria karykatur Rodziny Królewskiej trafiła nawet do Elżbiety II, za co otrzymał od Niej 2 listy z podziękowaniami) i w MOK "Piwnica" w Bełchatowie (wystawa "Turystyka, droga, rower i przygoda"- 2005). Jako rysownik i autor plakatów współpracował ze stowarzyszeniem "Załoga Rowerowa Zgrzyt" w Bełchatowie.

 

 

 

Dość nieregularnie, ale aktywnie współpracował z radomszczańską Grupą Literacką "Ponad", czego efektem są scenariusz i udział w programach lokalnej telewizji NTL "Z dedykacją dla Białorusi" (2005) i "Pożegnanie Ryszarda Kapuścińskiego" (2007) oraz publikacja w tomiku wydanym na Dni Radomska 2006 (cztery "Fraszki na koniec wieku" i projekt okładki).

Ostatnie lata - to dwie udane publikacje książkowe przedborskiego nauczyciela. Jego debiutem książkowym jest opowieść dokumentalna pt. "Wspomnienia mojej sąsiadki" (2006). Historia kobiety, która na dwa lata przed śmiercią decyduje się opowiedzieć o najciekawszym, lecz także najbardziej tragicznym okresie swojego życia - siedmiu latach tułaczki w głębi Rosji i Azji (wtedy ZSRR). Opowieść uzupełniona jest zdjęciami i dokumentami z lat 40. ubiegłego wieku.

W bieżącym roku Łukasz Czuryłło również książkę pt. "Kapliczki i krzyże przydrożne parafii Przedbórz". Wydawnictwo ma formę zapisków z wakacyjnej podróży skuterem po terenie przedborskiej parafii, szlakiem małych obiektów sakralnych. W książce znalazło się około pięćdziesięciu kolorowych fotografii wykonanych przez autora. Oprócz historii zebranych obiektów, treść wydawnictwa stanowią też fragmenty starych kronik, legendy, anegdoty i niesamowite opowieści o badanych miejscach.

 
 

 

Twórcy literatury naszego regionu / oprac. Sylwia Madalińska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 4/2007 (24) grudzień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2007. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2007/4/070406.htm. - ISSN 1732-7008