WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 2-3(22/23), WRZESIEŃ 2007PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2007 nr 2-3 | podaj.net ...

Katarzyna Krogulska
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  podaj.net - wymień się książkami  
     
 

    Co może zrobić prawdziwy mól książkowy, którego mieszkanie od podłogi po sufit zajmują książki, w dodatku których przyrost jest wprost proporcjonalny do nasilającego się głodu czytelniczego? W takiej sytuacji istnieje kilka rozsądnych rozwiązań - niechciane już książki można wystawić w serwisie aukcyjnym Allegro, z bólem serca wynieść na makulaturę, podarować znajomym lub przy pomocy Internetu powymieniać się nimi z innymi nałogowymi czytelnikami. Taką sposobność daje nam działający od przeszło półtora roku serwis http://podaj.net, umożliwiający swobodną wymianę książek, dzięki której można pozbyć się przeczytanych książek i zyskać nowe bądź zrekonstruować domową biblioteczkę, zubożoną przez zapominalskich przyjaciół.

    Zasady są bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, dodać do bazy minimum trzy książki i poczekać, aż któryś z użytkowników pobierze od nas książkę. Następnie należy ją wysłać pobierającemu (wydatki związane z wysyłką pokrywa wysyłający, zaś rejestracja i korzystanie z serwisu są całkowicie bezpłatne) i potwierdzić wysłanie książki. Po potwierdzeniu przez zamawiającego odbioru książki, otrzymujemy 11 punktów, za które możemy pobrać dowolną książkę (pobranie książki "kosztuje" 10 punktów, więc po oddaniu 10 książek, możemy ich sobie zamówić 11), która jest dostępna w bazie http://podaj.net. Serwis nie jest "biblioteką" ani nie działa według zasad bookcrossingu, dlatego pobrana książka staje się własnością pobierającego i nie ma rygoru ponownego wprowadzania jej do obiegu. Regulamin serwisu zezwala również na dodawanie czasopism i audiobooków, niedopuszczalne jest jednak dodawanie kserokopii oraz e-booków (zarówno wydrukowanych, jak i w postaci plików tekstowych).
    W chwili obecnej w serwisie podaj.net aktywnych jest ponad 3 500 użytkowników, zaś liczba książek aktualnie dostępnych przekroczyła 26 000, tak więc nawet najbardziej wybredni czytelnicy będą mogli coś dla siebie znaleźć. Cały podajowy "księgozbiór" podzielony jest według czterech kategorii głównych (literatura piękna, literatura popularnonaukowa, magazyny i czasopisma, podręczniki) i odpowiednich dla nich kategorii pomocniczych, określających gatunek lub formę. Poszukiwanie konkretnego tytułu ułatwia wyszukiwarka, umożliwiająca wyszukiwanie przez takie indeksy, jak autor, tytuł, tłumacz, wydawnictwo, seria wydawnicza lub numer ISBN. Jeśli okaże się, że poszukiwana przez nas książka jest aktualnie niedostępna, możemy ją umieścić w tzw. Powiadamiaczu, który w momencie pojawienia się książki w serwisie, poinformuje nas o tym fakcie via e-mail.
    Serwis posiada również swoje forum, na którym wszyscy użytkownicy mogą w sympatycznej atmosferze wyrażać swoje opinie dotyczące przede wszystkim książek, działania serwisu, otrzymać pomoc techniczną a także dyskutować o wszystkim i o niczym w Hyde Parku.

 
 

 

podaj.net - wymień się książkami / Katarzyna Krogulska // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 2-3/2007 (22/23) wrzesień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2007. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2007/2-3/070204.htm. - ISSN 1732-7008