WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1(21), MARZEC 2007PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2007 nr 1 | Poznajemy zwierzęta ...

Aneta Gnyp
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim

 
  Poznajemy zwierzęta Australii. Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla klas IV-VI z wykorzystaniem technik multimedialnych  
     
 

TEMAT: POZNAJEMY ZWIERZĘTA AUSTRALII

 

CEL OGÓLNY:
- poznanie charakterystycznych zwierząt Australii
- uwrażliwienie na piękno i niezwykłość australijskiej przyrody

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:
- pozna niektóre gatunki zwierząt mieszkających w Australii,
- wymieni nazwy zwierząt charakterystycznych tylko dla Australii,
- pozna niezwykłe ssaki - stekowce: dziobaka i kolczatkę,
- omówi klimat panujący w australijskim buszu,
- pozna zwierzęta należące do rzędu torbaczy: wombata, kangura oraz koalę.

METODY:
- podające - pogadanka, wykład informacyjny
- praktyczne - pokaz
- eksponujące - film
- programowane - z użyciem komputera

FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- programy multimedialne: "Encyklopedia zwierząt - Ssaki" , "Encyklopedia przyrody"
- komputer
- multiprojektor
- film "Dziobak"
- film "Kangur"

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I Faza wstępna.

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

II Faza realizacyjna.

2. Rozmowa z uczniami na temat Australii.

Nauczycielka rozdaje uczniom przygotowane wcześniej zadania. Należy przyporządkować nazwy zwierząt do właściwych zdjęć. Wśród zwierząt znajdują się zwierzęta australijskie. Oto nazwy zwierząt: sarna, dziobak, kangur rudy, żubr, koala, kolczatka, jeleń, ryś, wombat, niedźwiedź brunatny, borsuk, emu, bocian biały. Kolorem czerwonym zaznaczyć nazwy zwierząt australijskich.

3. Rozmowa na temat klimatu panującego w australijskim buszu. Wyjaśnienie pojęcia "busz".

BUSZ - jest ogromnym, otwartym, trawiastym obszarem poprzetykanym nielicznymi skałami. Roślinność tworzą tu odporne na susze trawy i drzewa eukaliptusowe porastające brzegi strumieni. Podczas gorącego dnia większość zwierząt ukrywa się pod skałami lub w norach, ale o zmierzchu wychodzi z ukrycia w poszukiwaniu pokarmu.
(Tekst pochodzi z programu multimedialnego "Encyklopedia przyrody" - Optimus Pascal)

4. Przybliżenie dzieciom ciekawostek z życia niektórych ssaków Australii - zaprezentowanie programu multimedialnego "Encyklopedia zwierząt - Ssaki".

  • Koala
  • Wombat
  • Kangur

Nauczycielka wyświetla filmy oraz zdjęcia tych zwierząt.

Zwierzęta, takie jak: koala, wombat oraz kangur - to ssaki należące do rzędu torbaczy. Samice torbaczy mają torbę lęgową. Ponieważ ich młode rodzą się we wczesnym stadium rozwoju, dalszy rozwój odbywają w torbie, przyczepione do sutek matki. Pozostają tam, aż staną się samodzielne .

Poznanie przedstawicieli stekowców:

  • Dziobak
  • Kolczatka

5. Wykonanie quizu: "Poznajemy dziobaka" (prezentacja w programie PowerPoint). Uczniowie otrzymują kartki. Litery znajdujące się przy prawdziwych zdaniach należy wpisać kolejno do kratek. Rozwiązanie tworzy słowo "stekowce".

Nauczycielka informuje uczniów, że zwierzęta, takie jak: dziobak i kolczatka, należą do rzędu stekowców. Jako jedyne spośród ssaków składają jaja. Stekowce mają krótkie kończyny, niewielkie głowy i małe oczy. Zwierzęta te mają wspólne ujście przewodu moczowego, pokarmowego i rozrodczego, zwane kloaką, czyli stekiem.

6. Poznanie ptaków występujących w Australii. Zaprezentowanie programu multimedialnego "Encyklopedia przyrody":
- kakadu różowa
- papuga czerwonoskrzydła
- emu
- kukabura
- papużka falista

III Faza podsumowująca.
7. Podsumowanie zajęć i zakończenie.

BIBLIOGRAFIA
ENCYKLOPEDIA przyrody [dok. elektroniczny] Bielsko-Biała : Optimus Pascal Multimedia 1996
NIEZWYKŁE zwierzęta / konsultanci George Else [i in.]; tekst David Burnie [i in.] Warszawa Wydaw. ARKADY 2003 ISBN 83-213-4272-8

 
 

 

Poznajemy zwierzęta Australii : scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej dla klas IV-VI z wykorzystaniem technik multimedialnych / Aneta Gnyp // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 1/2007 (21) marzec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2007. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2007/1/070110.htm. - ISSN 1732-7008