W ramach realizowanego od kilku lat w Bibliotece Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim programu ekologicznego "Multimedialna Pracownia Ekologiczna", postanowiłam zorganizować cykl warsztatów plastyczno-ekologicznych dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Wszystkie kolory tęczy".
Chciałabym przedstawić Państwu scenariusz pierwszego spotkania dla klas IV-VI.
Temat: Drzewa (drzewo-dłoń, drzewo-krzesło, drzewo-parasol, drzewo-but)
Cel ogólny:
- rozbudzanie emocji i wyobraźni uczniów
- rozbudzanie kreatywności, pomysłowości dzieci
Cele szczegółowe:
Po zajęciach uczeń:
- zna technikę collage
- potrafi zastosować technikę collage do wykonania prac
- potrafi umiejętnie współpracować w grupie
Technika: collage
Formy: zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
- szary lub biały papier formatu 100x70 cm,
- pędzle (stosownie do formatu papieru),
- gazety zadrukowane i z ilustracjami,
- papier pakowy,
- kolorowy papier wycinankowy,
- samoprzylepna folia kolorowa i srebrna,
- klej, nożyczki,
- sznurki,
- kawałki cienkich firanek,
- inne materiały (w zależności od pomysłowości dzieci)
Przebieg:
- Drzewa rosną wszędzie. Widzimy je na każdym kroku. Rosną w parku, lesie, a nawet w górach czy przy drodze.
- Powiedzcie mi, jak wyglądają rosnące w tych miejscach drzewa? (można pokazać zdjęcia wybranych drzew)
- różna wysokość,
- grube i cienkie konary,
- korzenie całkowicie schowane w ziemi lub częściowo wystają ponad ziemię,
- różnorodność koron drzew (kształt, kolor, liście)
- Spróbujemy na naszych warsztatach wykonać techniką collage drzewa, ale zupełnie inne. Będą to drzewa wymyślone przez was, których nie spotyka się w miejscach, o których mówiliśmy. Drzewa takie mogą wystąpić jedynie w świecie baśni i w waszej wyobraźni. Mam tu na myśli drzewo-dłoń, drzewo-krzesło, drzewo-parasol i drzewo-but. Na przykład drzewo-dłoń będzie trochę przypominać drzewo, ale będzie również miało inny kształt. Jak myślicie, jaki? (dłoni)
- Nauczyciel bibliotekarz dzieli uczniów na 2-osobowe zespoły, które mają za zadanie wykonanie wymienionych drzew. Przed każdym zespołem nazwa drzewa, które mają uczniowie wykonać.
Nauczyciel bibliotekarz zastrzega, aby nie korzystać z pomysłów innych, tylko wymyślić własne, niepowtarzalne drzewo.
Dzieci wykonują prace pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza.
Następnie po sprawdzeniu prac uczniów nauczyciel bibliotekarz organizuje wystawę tych prac.
Uwagi:
Przy organizacji warsztatów nauczyciel bibliotekarz współpracuje z nauczycielem przychodzącym z określoną klasą na zajęcia. Współpraca ta polega przede wszystkim na tym, że nauczyciel przybliża dzieciom technikę collage. Uczniowie wiedzą na czym ona polega, jak można łączyć materiały, aby efekty były zaskakujące. Tak przygotowane biorą udział w warsztatach.
Można zorganizować upominki dla dzieci za wykonanie tak trudnych prac plastycznych,
Bibliografia:
1. BILIŃSCY Agnieszka i Włodek Świat polskiej przyrody Katowice 2006. ISBN 978-83-7183-420-2
2. KARNY Danuta Twórcza zabawa barwami. Poradnik metodyczny Białystok 2005. ISBN 83-89190-53-2
3. KOLAŻ dla początkujących. Oprac. Mercedes Braunstein. Warszawa 2001. ISBN 978-83-7440-509-4
4. REZERWATY Ziemi Piotrkowskiej. Kom. red. Andrzej Adamowicz [i in.]. Moszczenica 1998. ISBN 83-908615-1-8
5. WILGOTNE lasy równikowe. Red. Norman Myers. Warszawa 2001. ISBN 83-237-9856-7