WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 3(11), WZRESIEŃ 2004PoprzedniNastępny

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2004 nr 3 | Woda ...

Ewa Domin
nauczyciel nauczania zintegrowanego Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie

Woda jest życiem

Grupa nauczycieli, którym bliska jest tematyka przyrodnicza, postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić Święto Ziemi. Myślą przewodnią było hasło "WODA JEST ŻYCIEM".
    Już od 1 kwietnia uczniowie SP 4, przygotowywani przez nauczycieli, brali udział w szkolnych konkursach organizowanych w ramach tej imprezy:
* plastycznym dla klas I - III,
* na najpiękniejszy plakat dla klas IV,
* literackim dla klas V,
* mody ekologicznej dla klas VI,
23 kwietnia 2004 roku odbyła się szkolna uroczystość, która była podsumowaniem trzydniowej akcji pod hasłem: "Woda jest życiem". Odbyły się spotkania z zaproszonymi gośćmi, a byli nimi przedstawiciele Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Przedsiębiorstwa Produkcyjnego BEWA, którzy byli sponsorami nagród w konkursach.
    Dużym zainteresowaniem cieszyła się, zorganizowana w holu szkolnym, wystawa najlepszych prac plastycznych i produktów BEWY. Wystawą opiekowała się grupa najmłodszych uczniów z klas I-III. Było to ich pierwsze tak odpowiedzialne zadanie i świetnie sobie z nim poradzili. Zachęcali do oglądania wystawionych plakatów i udzielali informacji o wodach mineralnych.
    Najważniejsze jest jednak to, że robili to z radością i często można było usłyszeć, gdy mówili: "...a ja to proszę pani lubię pić ten napój..." albo "...moja mama tę wodę kupuje...".
    Impreza okazała się bardzo udana. Niezwykle ciepło został przyjęty występ uczniów klas drugich, a pokaz mody ekologicznej wywołał prawdziwy aplauz szkolnej publiczności. Wiele radości towarzyszyło rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród zwycięzcom.

Duże zainteresowanie tematem uświadomiło organizatorom tej ekologicznej akcji, jak wielka jest konieczność przypominania o szanowaniu dobra, jakim jest woda. Uczniowie zyskali też wiele ciekawych informacji dotyczących produkcji bełchatowskiej wody oraz mieli możliwość degustacji napojów i wody produkowanej przez BEWĘ.

Autorkami pomysłu były nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie: Ewa Domin, Mariola Felczak, Dorota Gajda, Elżbieta Hajdan, Wanda Zielińska.

Woda jest zyciem / Ewa Domin // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska. - Czasopismo elektroniczne. - Nr 3/2004 (11) wrzesień. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2004. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2004/3/040315.htm. - ISSN 1732-7008