WARSZTATY BIBLIOTEKARSKIE NUMER 1(9), MARZEC 2004PoprzedniNastępny

 

Serwis BPP | Warsztaty Bibliotekarskie | 2004 nr 1 | Spotkanie z ...

Czesława Marcinkowska
nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku-Kamiennej
Monika Stelmasiuk
bibliotekarz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. J. Korczaka w Skarżysku-Kamiennej

 
  Spotkanie z krasnalem Hałabałą - scenariusz imprezy czytelniczej dla klas I-III  
     
 

Cele:
- przybliżenie postaci Lucyny Krzemienieckiej
- popularyzacja i zachęcanie do czytania książek L. Krzemienieckiej
- rozwijanie dziecięcej wyobraźni
- rozwijanie umiejętności zabawy w grupie rówieśniczej
- wykorzystanie tekstu literackiego do zabawy i inscenizacji
- kształtowanie pozytywnych zachowań na podstawie utworów L. Krzemienieckiej

Metody:
- pogadanka
- pokaz
- swobodne wypowiedzi dzieci
- inscenizacja, elementy dramy

Pomoce:
- książki L. Krzemienieckiej
- portret autorki
- pacynka Hałabały
- ilustracje z książek
- nagranie magnetofonowe bajki pt. "Dobra to chatka, gdzie mieszka matka" oraz "Jak napisały się krasnalkowe przygody"
- scenka, kukiełki i rekwizyty do inscenizacji utworów

Spotkanie prowadzi krasnal Hałabała - pacynka

Przebieg imprezy:
Powitanie dzieci przez nauczyciela bibliotekarza i zaproszenie na spotkanie z gościem, krasnalem Hałabałą.

HAŁABAŁA:
Dzień dobry dzieci. Czy mnie znacie? Oczywiście! Musicie mnie znać, bo jestem najsławniejszym ze wszystkich krasnali, jakie kiedykolwiek żyły w książkach dla dzieci. Już wiecie, jak się nazywam? Kto wie, niech podniesie rękę do góry. O, już jedna ręka, druga, trzecia...Ojej, tak dużo, że chyba nie zliczę. Tak, tak właśnie. Krasnal jestem z rodu krasnali, Hałabała na imię mi dali. Mam czerwoną czapeczkę i zimą, gdy mróz na świecie, noszę futereczko krecie. Jestem wesoły, czupryniasty, malutki i mieszkam w lesie, w dziupli po wiewiórce, jak to krasnoludki. Mam tam swoje gospodarstwo, mchową pościel, mebelki wystrugane z kory i na komineczku woreczek orzechów dość spory. Mam i miotełkę, co stoi w kątku i pilnuje mi porządku.
Bardzo się cieszę, że przyszliście do mnie w gości i że Wy nie jesteście tacy goście, co zaproszenie przyjmują, ale nie przychodzą, bo za morza odlatują. A tak, tak, miałem już takich gości. Jak to było, posłuchajcie.
(krasnal opowiada swoją przygodę pt. "O gościach, co nie przyszli na ucztę")
Dlatego bardzo się cieszę, że przyszliście do biblioteki na spotkanie ze mną. Bardzo chciałem Was poznać, opowiedzieć o swoich przygodach i o mojej ulubionej autorce książek dla dzieci - Lucynie Krzemienieckiej.
L. Krzemieniecka (prezentacja portretu) - to autorka pięknych książek dla dzieci. Urodziła się wiele lat temu, w 1907 r. w Warszawie. Skończyła gimnazjum, potem studiowała na Uniwersytecie i zaczęła pisać książki dla dzieci. Napisała ich ponad 40, ale moja ulubiona książka to "Z przygód krasnala Hałabały", w której opisane są moje przygody (prezentacja książki). Posłuchajcie teraz, jak napisały się moje zabawne przygody.
(wysłuchanie nagrania pt. "Jak się napisały krasnalkowe przygody")

Już wiecie jak to było, a przygód miałem wiele. Czy znacie jakąś moją przygodę?
(Hałabała pokazuje ilustracje swoich przygód, jeśli dzieci je znają, opowiadają razem z nim)
A czy Wiecie, że ja wybierałem się jesienią za morze ? Ale się nie wybrałem i tutaj z Wami się spotkałem. A jak to było, posłuchajcie.
(Hałabała opowiada o swojej przygodzie "Jak się za morze wybierał")

Ale ja tu gadu, gadu o sobie, a przecież L. Krzemieniecka napisała wiele innych książek dla dzieci. Pisała bajki, baśnie, opowiadania fantastyczne, wiersze. Jej książki są pełne humoru i fantazji. Pisała o dzieciach i o ich wadach, o zwierzętach, przyrodzie, skrzatach i różnych przedmiotach.
(Hałabała prezentuje książki, opowiada krótko ich treść, rozmawia z dziećmi)
Ta książka jest o Sebastianku, co był uczniem. Miał pióro, ołówki, książki i różne szkolne obowiązki. Ale w tym bajki tej tajemnica, że się nauką nie zachwycał. A już najbardziej bez wątpienia, nie lubił tabliczki mnożenia. Czy się zmienił? O tym dowiecie się z książki pt. "Leśne rachuneczki".
A oto książka o królewnie Ślicznotce, wróżce Nadziei, Zaczarowanej Wyspie.
Królewna Ślicznotka mieszkała w szczęśliwej krainie Czekoladowej Rzeki i ciągle kaprysiła. Miała sześć Pań Niań - pierwsza Pani Niania od pokoików sprzątania, druga Pani Niania od mycia i ubierania, trzecia od loczków fryzowania, czwarta od sukien haftowania, piąta od bajek opowiadania, szósta Pani Niania od kwiatków podlewania. Wszystkie Panie Nianie bardzo dbały o królewnę, ale ona ciągle tylko kaprysiła.
Zapraszam teraz do zabawy w królewnę Ślicznotkę i Panie Nianie.
(dzieci inscenizują czytany przez Hałabałę fragment)
Pewnego dnia piąta Pani Niania opowiedziała królewnie bajkę o Niebieskim Okręcie, Dalekiej Północy i Zaczarowanej Wyspie. Bajka bardzo się królewnie podobała i na Zaczarowaną Wyspę pojechać chciała. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co było dalej, przeczytajcie książkę pt. "O kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych".
Młynarz Sylwester nie znał grzecznych słów i dlatego nikt go nie lubił. Czy się zmienił i nauczył grzecznych słów? Tego dowiecie się z książki pt. "O Nowym Roku i o młynarzu Sylwestrze".
Czy wiecie, jakie kłopoty miał piesek Burek i komu dąb rozdawał żołędzie? Jeśli nie, zaraz się dowiecie. Zapraszam do zabawy.
(rozdanie rekwizytów i inscenizacja wierszy pt. "Kłopoty Burka z podwórka" oraz "O dębie, co żołędzie rozdawał")

L. Krzemieniecka pisała też sztuki do teatrzyku kukiełkowego "Baj". Zapraszam Was do obejrzenia bajki kukiełkowej pt. "Dobra to chatka, gdzie mieszka matka"
(Hałabała krótko opowiada treść bajki, rozdaje dzieciom kukiełek. Dzieci słuchając nagrania z kasety, inscenizują bajkę)
L. Krzemienieckiej nie ma już wśród nas, zmarła w 1955 r., ale zostawiła dla was te piękne książki.

Zegarek przypomina, że czas już zakończyć nasze spotkanie. Nie upiekłem placka z borówkami, ale poczęstuję Was moim ulubionym przysmakiem - orzechami.
(krasnal wręcza każdemu dziecku woreczek z orzechami)
Zajadając orzechy, pamiętajcie o wesołym krasnalu, co mieszka w dziupli po wiewiórce, pamiętajcie o jego ulubionej pisarce dla dzieci, Lucynie Krzemienieckiej i czytajcie jej piękne książki.
Do widzenia dzieci i dziękuję Wam za spotkanie.

BIBLIOGRAFIA:
Scenariusz opracowano na podstawie utworów Lucyny Krzemienieckiej:
Kłopoty Burka z podwórka. W: Krzemieniecka L.: Słomkowy łańcuszek. Warszawa 1969
Leśne rachuneczki. Warszawa 1963
O dębie, co żołędzie rozdawał. W: Szedł czarodziej. Antologia wierszy dla dzieci. T.1 Wybór i oprac. W. Kot. Rzeszów 1986
O kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych. Warszawa 1985
O Nowym Roku i o młynarzu Sylwestrze. Warszawa 1983
Z przygód krasnala Hałabały. Warszawa 1973
Nagrania magnetofonowe:
Dobra to chatka, gdzie mieszka matka.
Jak się napisały krasnalkowe przygody (nagranie własne)

 
 

 

Spotkanie z krasnalem Hałabałą - scenariusz imprezy czytelniczej dla klas I-III / Czesława Marcinkowska, Monika Stelmasiuk // W: Warsztaty Bibliotekarskie [Dokument elektroniczny] / red. nacz. Wiesława Olczykowska.- Czasopismo elektroniczne. - Nr 1/2004 (9) marzec. - Piotrków Trybunalski : Biblioteka Pedagogiczna, 2004. - Tryb dostępu: http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2004/1/040107.htm. - ISSN 1732-7008