Biblioteka Pedagogiczna

 w Piotrkowie Trybunalskim

Filia w Opocznie

 

Strona główna
Historia biblioteki
Księgozbiór
Regulamin
Katalogi i kartoteki
Czasopisma
Zbiory audiowizualne
 Zbiory elektroniczne
Zestawienia bibliograficzne
Centrum Informacji Multimedialnej
Oferta edukacyjna
Nowości
Fotogaleria
Linki
Katalogi online
Sponsorzy i darczyńcy

 

 

 Korzystanie z elektronicznej bazy w systemie SOWA i katalogu komputerowego - konspekt lekcji w klasie gimnazjalnej

Czas trwania: 1 godz..

Cele lekcji:

ogólne:

- zapoznanie z bazą  elektroniczną w systemie SOWA i katalogiem online Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Tryb. i Filii

szczegółowe :

- poznanie sposobów korzystania z bazy : wyszukiwanie poprzez  indeksy  oraz formułowanie zapytań

- poznanie zasad korzystania z katalogu komputerowego

- wyszukiwanie materiałów  w bazie, a następnie w katalogu online.

Pomoce dydaktyczne :

- plansze – baza komputerowa, katalog komputerowy, Instrukcje wyszukiwania w katalogu komputerowym przy poszczególnych stanowiskach komputerowych

- stanowiska komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu

- materiały do ćwiczeń.

Przebieg lekcji:

  •      Uczniowie zajmują miejsca po trzy osoby przy poszczególnych stanowiskach komputerowych. Na wstępie nauczyciel  zadaje pytanie np. Co to jest baza komputerowa ?
  •   Następnie na przykładzie  wspólnej bazy komputerowej  BPP i Filii  nauczyciel omawia zasady wyszukiwania w bazie elektronicznej, poprzez korzystanie z  indeksów typu : autor, tytuł, hasło przedmiotowe, wydawca ISBN itd oraz  poprzez  wyszukiwanie proste i złożone.
  •     Nauczyciel prosi uczniów o skorzystanie na stronie interentowej Biblioteki z  zakładki : "Katalogi online". Na przykładzie przygotowanej instrukcji omawia poszczególne kryteria wyszukiwania w katalogu komputerowym.
  • Ćwiczenia praktyczne. 
  •  Nauczyciel rozdaje materiały do ćwiczeń.

Przykłady ćwiczeń :

1.      Wyszukaj dwa tytuły książek, które ukazały się w Serii „Klasyka Współczesna”.

2.      Wyszukaj w bazie książek na temat Powstania Styczniowego.

3.      Jakie książki tłumaczył Tadeusz Żeleński?  Podaj  2 tytuły.

4.      Odszukaj jak brzmi podtytuł książka „Pianista”. Kto jest jej autorem?

5.      Wypisz z bazy trzy tytuły książek na temat roślin pokojowych.

6.      Wymień co najmniej dwa tytuły książek na temat zwierząt chronionych w Polsce.

7.      Wyszukaj w bazie dwa tytuły książek na temat mniejszości narodowych w Polsce.

8.      Wyszukaj w co najmniej 2 pozycji na temat czasu wolnego dzieci i młodzieży.

9.      Wyszukaj w elektronicznej bazie   książek  na temat szybkiego czytania.

10.  Wyszukaj co najmniej 2 pozycje dotyczące historii książki.

11.  Wyszukaj w bazie 2 pozycje na temat terroryzmu na świecie.

12.  Wyszukaj  co najmniej 2 pozycje na temat twórczości Jana Pawła II.

13.  Wyszukaj co najmniej 2 pozycje na temat życia  Jana Pawła II.

14.  Wyszukaj  3 pozycje na temat parków narodowych w Polsce.

15.  Wyszukaj 3 pozycje na temat  życia i twórczości Mikołaja Reja.

16.  Wyszukaj 2 pozycje na temat muzyki XX wieku.

17.  Wyszukaj co najmniej 2 pozycje na temat ucznia zdolnego.      

18.  Kto jest autorem książki : „Las : środowisko żywe” ?  Kto jest wydawcą tej pozycji? Podaj miejsce i rok wydania.

19.  Kto jest autorem książki: „Bibliografia powieści polskiej 1601 – 1800”. W jakiej serii została wydana? Która placówka posiada tę pozycję w swoich zbiorach?

20.  Z którego pochodzi najnowsze wydanie „Małego księcia” znajdujące się w bazie.  W jakiej serii została ta książka i kto dokonał  jej przekładu?            

  •       Omówienie poleceń  dla poszczególnych grup.
  •       Po wykonaniu ćwiczeń prowadzący objaśnia, jak wyszukiwać materiałów do pracy, jak tworzyć zestawienie bibliograficzne na określony temat.Podkreśla, że uczniowie w domu  korzystając z  katalogu mogą tworzyć zestawienia bibliograficzne.
  •     Podsumowanie zajęć.
Dorota Adamczyk  
nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej
w Piotrkowie Trybunalskim Filii w Opocznie