NC 2020

NC
5 września 2020 r. odbędzie się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. To już dziewiata edycja akcji zapoczątkowanej w 2012 r.
W tym roku na lekturę NC została wybrana „Balladyna” Juliusza Słowackiego.  Tegoroczne święto będzie się odbywać w wyjątkowej bo epidemicznej rzeczywistości. Prezydent RP Andrzej Duda w wystosowanym z tej okazji liście napisał "Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy". Zachęcamy więc wszystkich naszych czytelników do przypomnienia sobie tej wyjątkowej lektury.

Nasza Filia wzorem lat ubiegłych - wspólnie z dyrekcją, nauczycielami i uczniami z Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie, weźmie udział w obchodach tego święta. Narodowe Czytanie będzie odbywać na terenie szkoły już od godz. 9.30.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Żródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

NARODOWE  BALLADYNA