XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Tydzień

W 2022 roku obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom przypadały na okres od 28 maja do 4 czerwca i odbywały się pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Chodziło o pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. Za pośrednictwem czytających dorosłych i dzieci - zaprezentowaliśmy dzieciom polską literaturę ostatnich lat, która opisuje fascynujący świat otaczającej nas (i niestety zagrożonej naszymi działaniami) przyrody. Staraliśmy się także nakłonić młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.

Do akcji w tym roku przyłączyła się klasa II b wraz z wychowawczynią panią Anitą Domalską z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Opocznie. Wspólnie z uczniami czytaliśmy fragmenty książek dotyczące klimatu oraz przyczyn i skutków jego zmian: „Jak być eko czyli wiersze o ekologii Urszuli Kamińskiej oraz „ Na ratunek planecie: ekologia dla dzieci” Izabeli Jędraszek-Drzazgi.

Po lekturze szukaliśmy realnych rozwiązań, jakie możemy stosować w codziennym życiu by nie zwiększać globalnego ocieplenia i co z nim idzie klęsk żywiołowych tj.: powodzie, huragany, susze, choroby tropikalne, szkody w rolnictwie. Utrwaleniem i przypomnieniem ekologicznych wiadomości był także film o klimacie dla dzieci oraz wykonanie dekoracji kwiatowych, których zadaniem ma być oczywiście pochłanianie gazu cieplarnianego czyli dwutlenku węgla. Uczniowie i pani kierownik wymienili się także kwiatkami w doniczkach, które będą zdobić klasę w szkole i czytelnię w naszej filii.

Tydzień Czytania Dzieciom świętowaliśmy także z Przedszkolem nr 2 w Opocznie, Panią Dyrektor Alicją Jurek oraz Panią Anną Telus. Pani Karolina Kalinowska rozmawiała z dziećmi na temat klimatu, czytała maluchom wiersze z książki Urszuli Kamińskiej "Jak być eko, czyli wiersze o ekologii" oraz utwór Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak "Wielka zmiana w życiu biedronki Kropci" z książki "Bajeczne mikstury..." Następnie zastanawialiśmy się nad przydatnością owadów, gadów, płazów, ptaków i ssaków w ochronie środowiska, by na zakończenie spotkania wykonać przedstawienie z udziałem reprezentanta przedszkolaków i nauczycieli do wiersza Żaba - Jana Brzechwy.

Aby mali ekolodzy nie zapomnieli o najmniejszych żyjątkach naszej planety, do nowego placu zabaw otrzymali od pani kierownik - domek dla owadów, dzięki któremu z bliska będą mogli obserwować przyrodę i jej mieszkańców 🐜

XXI OTCD1 otcd2