Słowniki i encyklopedie źródłem informacji
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 02 luty 2015 14:48
- Odsłony: 3613
Słowniki i encyklopedie źródłem informacji
– scenariusz lekcji w szkole podstawowej
Cele zajęć:
1) ogólne
- zapoznanie uczniów z księgozbiorem podręcznym
- zapoznanie uczniów z rodzajem encyklopedii i słowników
2) operacyjne
- uczeń zapamięta, co to są wydawnictwa informacyjne
- umie potrafi podzielić te wydawnictwa
- zna budowę i zasady korzystania z encyklopedii i słowników
- potrafi samodzielnie wyszukać potrzebne dla siebie informacje
- potrafi wykorzystać w poszukiwaniach spis treści, indeks oraz żywą paginę
Środki dydaktyczne:
- zestaw encyklopedii, leksykonów i słowników
- plansze z różnego rodzajami haseł typu: encyklopedia, rodzaje encyklopedii, rodzaje słowników
- materiały do ćwiczeń
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie.
Pytania wstępne nauczyciela:
Z jakiego księgozbioru korzystamy w czytelni?
Jakie książki znajdują się w księgozbiorze podręcznym biblioteki ?
II. Część główna:
Nauczyciel omawia pojęcie „wydawnictwa informacyjne” (na podstawie planszy).
Podział klasy na grupy ; następnie nauczyciel rozdaje komplety encyklopedii, słowników i leksykonów.
Po przejrzeniu, uczniowie orientują się, że tego typu wydawnictwa posiadają podobną budowę, na która składają się : część informacyjna (zawierająca wskazówki, jak korzystać z danego wydawnictwa) i część druga stanowiąca zestawienie haseł uszeregowanych alfabetycznie lub rzeczowo. Ze względu na treść mamy do czynienia z encyklopediami ogólnymi, czyli encyklopediami o treści dotyczącej różnych dziedzin wiedzy i życia oraz encyklopediami specjalnymi dotyczącymi wybranych dziedzin wiedzy.
Omówienie planszy : Rodzaje encyklopedii.
Bibliotekarz pokazuje odpowiednie encyklopedie. Następniezadaje pytanie : Jak podawane są informacje w encyklopediach?. Uczniowie dostrzegają poza tekstem : ilustracje, mapy, wykresy oraz bibliografię załącznikową.
Omówienie przez nauczyciela rodzajów słowników (językowe i rzeczowe); zwrócenie uwagi na ich odmienną treść; wykorzystanie planszy na ten temat.
Rozdanie kartek z poleceniami; praca w grupach.
Grupa 1
1. Wyjaśnij pojęcia: elegia, oda.
2. Wymień wyrazy synonimiczne do wyrazów: feralny, ordynarny.
Grupa 2
1. Wyjaśnij znaczenia słów:
2. Podaj wyrazy synonimiczne do wyrazów: animozja, delacja, parcelować.
Grupa 3
1. Wyjaśnij pojęcia : leksyka, dialekt.
2. Co oznaczają słowa : apologia, apostrof.
Grupa 4
1. Wyjaśnij znaczenie słów : „etymologia”, „deklamacja”.
2. Wyjaśnij znaczenia zwrotów : „być na dobrej drodze”, „zachować zimną krew".
Grupa 5
1. Wyjaśnij znaczenia wyrazów ”graal”, „mamotrekt”.
2. Jak jest poprawnie : „tabor” czy „tabór”, „zarzec” czy „zarzeknąć”.
Bibliotekarz sprawdza wyniki pracy uczniów. Uczniowie omawiają, w jaki sposób wykonali polecenia. Poddawane są dyskusji ewentualne trudności, jakie uczniowie napotkali w trakcie wykonywania zadań.
III. Podsumowanie wiadomości :
Uczniowie odpowiadają na pytania:
Jakie wydawnictwa informacyjne poznali ?
Jakie rodzaje encyklopedii i słowników poznali ?
Jak ułożone są hasła w tego typu wydawnictwach?
Czym różni się słownik od encyklopedii?
oprac. D.Adamczyk