Trzecie spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy

Ostatnie w tym roku szkolnym, spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy, odbyło się w dniu 7 czerwca 2023  r., i dotyczyło następujących tematów: Podsumowania Tygodnia Bibliotek; Teatru Kamishibai; Lego Storytelling w bibliotece.

s2

  s3

Na początku, nauczyciele bibliotekarze zrelacjonowali, jak był obchodzony Tydzień Bibliotek w ich szkołach.

Następnie pani Dorota Adamczyk, na podstawie prezentacji multimedialnej, przeprowadziła szkolenie na temat: „Teatr Kamishibai - historia, propozycje wydawnicze, wykorzystanie w pracy nauczyciela”. Bibliotekarze poznali historię rozwoju Teatru Kamishibai, od XII wieku, po czasy świetności, aż do  współczesności. Oczywiście Panie, na podstawie przygotowanych kart narracyjnych i teatrzyku Kamishibai zobaczyły, jak przebiega  ta forma pracy z najmłodszym czytelnikiem.

 Uczestniczki poznały również  oferty wydawców teatrzyków dziecięcych, tj. Wydawnictwa Risprint, TIBUM i Kokoszka. Ponadto Dorota Adamczyk  mówiła o zastosowaniu Teatrzyku  jako innowacji  w pracy pedagogicznej. Podkreśliła, że nauczyciele mogą otrzymać środki na zakup książek obrazkowych,  uczestnicząc    w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Pani Karolina Kalinowska - kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej przeprowadziła szkolenie na temat:”Storytelling w bibliotece”. Scharakteryzowała tę metodę, która jest bardzo przydatna w procesie edukacji, wychowania, terapii,  rozrywki, realizacji pasji, spędzaniu wolnego czasu, bądź grywalizacji - tak chętnie podejmowanej przez dzieci, młodzież i dorosłych.

 Do przeprowadzonego szkolenia wykorzystała przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną.

  • Ustalono też godziny spotkań sieci; nauczyciele podjęli decyzję, aby w nowym roku spotkania odbywały się częściej (co dwa, trzy miesiące) i zaczynały się  o godz. 14.00.
  • Nauczyciele zostali poinformowani przez P. Karolinę Kalinowską o rozpoczynającym się od poniedziałku, głosowaniu na projekt Budżetu Obywatelskiego 2024:„Biblioteka CRE - aktywizuje i wspiera zdrowie”.
  • Dorota Adamczyk zachęciła nauczycieli do skorzystania z najnowszych numerów „Biblioteki w Szkole”.