OTCD 2023

W tym roku przypada XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom a hasło brzmi "KSIĄŻKA JEST JAK OGRÓD".
Rozpoczęlśmy je nietypowo, plenerowo, podczas  "Kina na leżakach" zorganizowanego przez Przedszkole nr 2 w Opocznie.
Wspólnie z nauczycielami prezentowaliśmy dzieciom japoński "papierowy teatr" i czytaliśmy bajki nawiązujące tematyką do wszystkiego, co można spotkać w ogrodach bajkowych jak i naszych przydomowych.
Dodatkowo oprawę teatralną wsparły PRZDSZKOLAKI we wspaniałych kostiumach nawiązujących do prezentowanych utworów.
 
1
OTCD świętowaliśmy także z uczniami i nauczycielami Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie 
Rozmawialiśmy o podobieństwach książek i ogrodów, o tematyce roślin i zwierząt i różnych formach książek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały tradycyjnej książki jak i w formie kart narracyjnych - teatrzyku kamishibai.
Nasza dyskusja dotyczyła również przemian tych w przyrodzie jak i w nas samych. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie przez uczniów przeobrażonej już  "Nieśmiałej gąsiennicy" w pięknego motyla.
2
 
W Tygodniu Czytania Dzieciom na spotkanie z LEGO Storytelling przybyli uczniowie klas I-III ze Szkoła Podstawowa w Modrzewiu z siedzibą w Ziębowie, aby stworzyć równoległą do "Królewny Śnieżki" baśń. Dzieci wcieliły się w trudne role pisarza, scenarzysty i scenografa. Pomocne okazały się książki oraz Story Cubes, które nadawały rytm, dynamikę, nowych bohaterów i powodowały ciekawe zwroty akcji w opowieściach.
3