Tydzień Bibliotek 2023 w Filii

W dniu 8 maja 2023 r., CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim Filia Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie, rozpoczęła  obchody Tygodnia Bibliotek z Przedszkolem "Zielona Dolinka" Nr 6 w Opocznie. Hasło tegorocznego, obchodzonego już po raz dwudziesty święta brzmiało:„#MojaTwojaNaszaBiblioteka. Dzieci, podczas spotkania z Panią Karoliną Kalinowską, miały możliwość obejrzenia i wysłuchania innej wersji książek (w formie kart narracyjnych) - czyli japońskiego Teatrzyku Kamishibai, zakupionego dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Województwa Łódzkiego „Łódzkie na Plus”. Razem z "Trzema świnkami" i "Magiczną gąsiennicą" przedszkolaki poznawały odwieczne prawa natury. Obiecały bacznie obserwować przyrodę i nie dokuczać napotkanym owadom oraz nie niszczyć znalezionych na listkach kokonów. Poza tym grupa "O" wraz z panią dyrektor Edytą Figurą i panią Anną Wróbel zaprosiła P. Karolinę do obejrzenia i "przetestowania" nowego, pełnego ciekawych książek  kącika czytelniczego
.p60 p62

W dniu  9.05.2023r. w   Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatu Opoczyńskiego odbyła się prelekcja, pani psycholog Joanny Dziubek z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Pleciuga" w Opocznie,  na temat: "Czytanie - terapia utrzymująca zdrowie i młodość” .Prelekcja skierowana  była do osób dorosłych oraz seniorów z całego powiatu, którzy mogli poznać zalety i wpływ  biblioterapii na nasz organizm oraz obejrzeć ofertę książkową biblioteki. Wśród prezentowanych pozycji znalazły się: nowości dotyczące zdrowia, zdrowia psychicznego, samorozwoju   i innych. Zadanie to było realizowane w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego na 2023 rok "Biblioterapia - pomoc terapeutyczna dla dzieci i dorosłych".

TB S 2 TB S 1

TB S 3  TB S 4

10 maja w naszej bibliotece, gościła  grupa dzieci z klasy 0 a ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Opocznie, wraz wychowawczynią p. Magdaleną Białas oraz  p. Wiktorią Rybińską. Kierownik Filii - pani Karolina Kalinowska, podczas zajęć  pracowała z grupą  metodą LEGO Storytelling, która polegała na tworzeniu  twórczych opowiadań dzięki klockom. Po wysłuchaniu lubianej bajki "Czerwony Kapturek" uczniowie wymyślali zupełnie inną historię z pozytywną fabułą i szczęśliwym zakończeniem. Klocki oczywiście posłużyły im do wykonania skomplikowanych konstrukcji, uniemożliwiających dotarcie wilkowi na spotkanie z dziewczynką.

sp2.0 sp2 sp2.00 sp200

11 maja, wspólnie z grupą 3-4 latków z Niepublicznego Przedszkola  Akademia Malucha w Opocznie uczciliśmy Tydzień Bibliotek. Pani Dorota w placówce przedszkola, opowiedziała dzieciom o święcie, rodzajach książek i ich formach.  Maluchy po raz pierwszy miały możliwość obejrzenia i wysłuchania bajek: "Kotki Psotki" oraz "Magicznej Gąsiennicy", z wykorzystaniem Teatru  Kamishibai. Po spotkaniu grupa Pszczółek i Sówek wykonały śliczne ilustracje do bajki.

AM1 AM2

AM3 AM4

W dniu  15 maja, gościliśmy w bibliotece, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrówce wraz z opiekunami.Zwiedzili oni naszą bibliotekę, a następnie wzięli udział w zajęciach przedstawiających różne formy książek. Dzięki kartom narracyjnym i japońskiemu teatrzykowi, mogli przypomnieć sobie legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Następnie uczyli się  tworzyć własne opowiadania i historie dzięki metodzie Lego Storytelling. Przy konstruowaniu fabuły i punktów zwrotnych akcji wspierali się również kostkami opowieści "Story Cubes".

TB D2  TB D3

W dniu 16 maja,  w naszej bibliotece odbyło się spotkanie dla dzieci z Przedszkola nr 2 w Opocznie. Pani Joanna Dziubek,  psycholog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej "Pleciuga" w Opocznie przeprowadziła dla nich warsztaty na temat: ”Bajka pomagajka”. Zostały one zorganizowane dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 2023. Dzieci, dzięki bajkoterapii - mogły  poradzić sobie z drobnymi niedopowiedzeniami w grupie rówieśników. Pani psycholog, przeczytała im historię o pajączku Janku, który chodził do leśnego przedszkola. Każdy przedszkolak wykonywał własną pracę plastyczną przedstawiajacą bajkowego bohatera.Następnie Pani Karolina przeczytała  bajkę „Kotkę psotkę”, wykorzystując papierowy Teatr Kamishibai.

TB Ps1 ps1

 PS2 ps2

Podczas Tygodnia Bibliotek, w Filii w Opocznie, można było obejrzeć wystawę prac rękodzielniczych (wystawę  haftu krzyżykowego), naszej Czytelniczki - p. Pauliny Fury-Becherer.

wystawa3 wystawa4