Biblioteka dojrzałego człowieka

Niezapominajka
13. października gościliśmy członków Klubu Seniora Niezapominajka w Opocznie, którzy odwiedzili nas pod opieką terapeutki, pani Róży Zelgi.
Wizyta miała na celu nie tylko poznanie naszej filii i księgozbioru, ale również wesprzeć zdrowie naszych czytelników – zarówno ducha, jak i ciało.
 
Seniorzy poznali szeroką ofertę biblioteki, akcje w które mogą się włączyć (bookcrossing, akcje promujące czytelnictwo, spotkania w ramach "biblioteki jako trzeciego miejsca). Rozmawialiśmy o poprawie sprawności jaką uzyskują osoby czytające: mniejsze problemy z pamięcią, bystrość umysłu, zdolność koncentracji, łatwiejsze wysławianie i wyrażanie swoich myśli. Spędzanie wolnego czasu z książką, sprawia, że ludzie są bardziej aktywni oraz czujni na bodźce zewnętrzne.
Jednak aby zapobiec bólom mięśniowo-szkieletowym, powstałym podczas niezmienianej pozycji w trakcie czytania, zaprosiliśmy fizjoterapeutkę. Pani Anna Świątek zaproponowała proste i przydatne ćwiczenia nie wymagające specjalnych urządzeń, za to bardzo pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji.
Pozytywna energia seniorów była ogromna. Mamy nadzieję, że wszyscy w bibliotece odnaleźli coś dla siebie :)