Tydzień Bibliotek 2022

W  dniach 8-15 maja 2022, obchodziliśmy  organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, już XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznych obchodów TB było „Biblioteka - świat w jednym miejscu”.
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Filia Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie odbywała obchody tego święta po raz pierwszy w nowej lokalizacji, tj. na Placu Kościuszki 9.
Tygodniu Bibliotek odbywały  zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci z przedszkoli i szkół w Opocznie, które dotyczyły  takich zagadnień jak: wizyty nowego czytelnika w  bibliotece i spędzania tam wolnego czasu, zbliżającego się święta mamy oraz przyjaźni wśród uczniów.  


W zajęciach nt. spędzania wolnego czasu w bibliotece uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola  Akademia Malucha w Opocznie, które przybyły do biblioteki pod opieką p. Anety Kowalczyk. Pani Dorota Adamczyk opowiadała im o  święcie, jakim jest Tydzień Bibliotek i zapoznała z pracą biblioteki.
Spędzanie wolnego czasu w bibliotece  dotyczyło też  zajęć czytelniczo-plastycznych, jakie przeprowadziła pani Karolina Kalinowska na zaproszenie pani Edyty Grzywacz oraz Beaty Deki. Uczestnikami zajęć była kl. O z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Opocznie.  Podczas  wprowadzania przedszkolaków w świat książek i możliwości jakie proponuje współczesna książnica, wykorzystano  książkę Anity Głowińskiej "Kicia Kocia w bibliotece". Dzieci dowiedziały się także, co robić aby książka długo nam służyła, wykonały wspaniałe zadanie grafomotoryczne oraz pokolorowały Kici Kocię.
Spotkania z okazji TB dotyczyły także zbliżającego się Dnia Mamy. Uczestniczyły w nich dzieci z Przedszkola nr 5 w Opocznie, które przybyły do biblioteki pod kierunkiem p. Małgorzaty  Lis.
Wysłuchały one bajki „Czar dla mamy” Joanny Porazińskiej oraz wykonały książeczkę dla mamy.  W kolejnych lekcjach  czytelniczo-plastycznych  uczestniczyła klasa I z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Opocznie z wychowawczynią, panią Izabelą Piekarską. Po wysłuchaniu  książki „Mamo kocham Cię”, uczniowie rozmawiali o obowiązkach, jakie na co dzień mają mamy, oraz co dzieci mogą dla nich zrobić, by sprawić im przyjemność. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści wykonali pierwszą stronę gazety w całości poświęconą swoim ukochanym mamusiom.
Kolejna wizyta  dotycząca święta mamy, odbyła się w bibliotece. Wzięła w niej udział grupa "0" z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Opocznie, która przybyła do filii pod kierunkiem p. Katarzyny Kumorowskiej. Odwiedziny rozpoczęły się od zwiedzania  biblioteki, a następnie maluchy wysłuchały opowiadania "Zapach mamy" Renaty Świątkowskiej. Dzieci poznały sposoby, jak radzić sobie z tęsknotą za rodzicami oraz rozpoczęły wykonywanie prezentu dla mam, nad którym jeszcze musiały popracować w szkole.
W piątek odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek. Obecna była na nim grupa "0" ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Opocznie, pod opieką p. Magdaleny Białas. Dzieciom polskim i ukraińskim w dwóch językach czytały książkę "Kaktus dobry pies" Barbary Gawryluk: kierownik naszej filii oraz mama Kiryla - jednego z uczniów zerówki. Na jej podstawie rozmawiano o przyjaźni, o tym jak ważne jest wsparcie kogoś bliskiego w stresujących nas sytuacjach oraz że dobro zawsze do nas powraca.
Historię z książki odniesiono do społeczności klasowej i rozmawiano o tym, jak ważna jest pomoc nowym kolegom i koleżankom z Ukrainy. Dzieci wykonały także pracę plastyczną o jednym z bohaterów opowiadania. Zajęciom towarzyszyła wystawa najnowszych książek w języku ukraińskim, zakupionych przez bibliotekę.
Akcja udowodniła, iż zapotrzebowanie na czytanie ciągle jest ważnym elementem wychowawczym i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Biblioteka staje się także miejscem  integrującym dorosłych oraz dzieci polskie i ukraińskie.