Wielkanocne opowieści

wielkanoc4

11 i 13 kwietnia 2022 r. CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim Filia Biblioteki Pedagogicznej w Opocznie zorganizowała zajęcia czytelniczo-plastyczne dla uczniów klas 0-3 pn. "Wielkanocne opowieści", które przeprowadziła pani Karolina Kalinowska.

 

W pierwszym spotkaniu, dzięki zaproszeniu przez panią Magdalenę Białas, udział wzięła kl 0a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opocznie. Dzieci wysłuchały  "Bajeczki wielkanocnej" A. Galicy, odpowiadały na pytania i zagadki dotyczące tekstu jak również tradycji Wielkanocnych, a następnie wykonały ozdobę, jeden z symboli świąt - wielkanocnego zajączka.

Kolejne zajęcia odbyły się w lokalu biblioteki, do której przybyła klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Opoczne z wychowawczynią, panią Grażyną Wójcik oraz nauczycielem wspomagającym - panią Renatą Kaczmarek. Po wysłuchaniu fragmentu książki "Gdyby jajko mogło mówić" R. Piątkowskiej, uczniowie rozmawiali o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych z pisankami. Podczas lekcji dowiedzieli się między innymi: dlaczego dawniej wmurowywano jajka pod dom, wrzucano je do ognia, kładło na dach, jakie dolegliwości leczono jajkiem, co to była walatka i burda. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie stroików wielkanocnych 🐣🌼

Serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach i zapraszamy na kolejne biblioteczne spotkania :)

wielkanoc6