Spotkanie sieci 2022
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 14 kwiecień 2022 10:33
- Odsłony: 9922
W dniu 7 kwietnia 2022 odbyło się spotkanie „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy” szkół miasta i powiatu Opoczno. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami związanymi z najchętniej używanymi programami, aplikacjami i stronami przydatnymi w nauczaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy.
P. Dorota Adamczyk, podczas szkolenia zapoznała uczestników sieci z przydatnymi, najczęściej bezpłatnymi programami i aplikacjami do pracy nauczyciela. Wśród omawianych programów był Wordwall, który zapewnia tworzenie różnorodnych ćwiczeń do pracy z uczniem. Nauczyciele bibliotekarze mogli też zapoznać się z gotowymi quizami opublikowanymi przez innych nauczycieli. Następnie zaprezentowała sposoby, jakie daje nam platforma Genial.ly w zakresie tworzenia różnorodnych pomocy edukacyjnych. Nauczyciele poznali też platformy: e-Kredę i e-Twinning oraz ich wartość informacyjną i dydaktyczną. Prowadząca w szkoleniu wykorzystała prezentację multimedialną „Przydatne programy, aplikacje w pracy nauczyciela”.
Następnie P. Karolina Kalinowska - kierownik biblioteki, na podstawie prezentacji multimedialnej, przedstawiła nauczycielom bibliotekarzom strony internetowe, gdzie można poszukać informacji i materiałów w języku ukraińskim do pracy z uczniem.
Wśród nich przedstawiła:
padlet tematyczny na stronie CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim, strony: Zaczytani.org (tu znajdują się materiały dla dzieciaków z Ukrainy): A.nauczycielka (mieści: darmowe materiały w ramach projektu „InterAKTYWNIE misiem Maurycym”); Biblioteki dla Ukrainy (obejmuje: praktyczne informacje, linki, wskazówki dla osób przybyłych z Ukrainy, informacje o przepisach prawa oraz ofertach pomocy prawnej, materiały edukacyjne, scenariusze zajęć); Zmalujmy Razem. Portal dla nauczycieli (zawiera: karty pracy, obrazkowy słowniczek polsko-ukraiński; można wykorzystać na gazetkę szkolną); Fundacja Wolność i Demokracja (zawiera: podręcznik dla dzieci do nauki polskiego „Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty!”), Potrzeba Fantazji (można znaleźć: książeczkę terapeutyczną dla dzieci z Ukrainy, ale też naszych, polskich uczniów), Wydawnictwo Dwie Siostry (zawiera ukraińską wersję językową kolorowanek, zabaw plastycznych i twórczych aktywności); Stowarzyszenie Osvitoria (podaje pełne treści książek, które pomagają zmieniać i rozwijać edukację w języku ukraińskim);Centrum Edukacji Obywatelskiej - uwzględnia materiały dla nauczyciela typu: artykuły, scenariusze lekcji oraz przewodniki, do czytania lub oglądania.
Uczestniczki sieci podzieliły się doświadczeniami, związanymi z ich udziałem w akcjach na rzecz Ukrainy. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Towarzyszyła mu ożywiona dyskusja obecnych nauczycieli.
Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej sieci :)