Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (inaczej Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) obchodzony jest corocznie 21 lutego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony był na świecie w 2000 roku.

Dzień 21 lutego, związany jest z wydarzeniami w Bangladeszu, kiedy doszło do demonstracji studentów Uniwersytetu w Dhace (w 1952 r.). W trakcie potyczek z policją, śmierć poniosło pięciu studiujących. Domagali się oni, aby język bengalski stał się jednym z 2 języków urzędowych w Bengalu Wschodnim ( należącym wówczas do Pakistanu). Ostatecznie język bengalski został oficjalnie ogłoszony językowym urzędowym cztery lata później - w 1956 r. (źródło: https://ksiazka.net.pl/)

Tematem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2022 jest: Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości”.  Wiąże się z on  zastosowaniem technologii w rozwoju edukacji wielojęzycznej, wspieraniu rozwoju oraz powszechnym dostępie do wysokiej jakości nauczania i uczenia się dla wszystkich.(https://www.unesco.pl/article/1/21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-1/)

Głównym celem obchodów Dnia Języka Ojczystego jest dbałość o język narodowy, jego historię i różnorodność. Święto ma zachęcić do zwrócenia uwagę na znaczenie poszczególnych kultur oraz podnieść świadomość narodową na ten temat.

Z okazji z Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, w naszej bibliotece przygotowana została wystawka zbiorów dotyczących historii języka polskiego, jego kultury i znaczenia.  

Ponadto Czytelnicy mogą też zmierzyć się z  quizem  językowym. Życzymy dobrej zabawy.