Edukacja międzykulturowa

wietnam7"Kochamy Wietnam" - to walentynkowe zajęcia z edukacji międzykulturowej, na które przybyła do naszej filii klasa Va z ZSS nr 3 w Opocznie z nauczycielką języka polskiego panią Anną Telus. Uczniowie poznają w szkole różnice i podobieństwa kulturowe Europy i Azji, toteż zajęcia o Wietnamie były dla nich bardzo interesujące. Na to wyjątkowe spotkanie zaprosiłyśmy także miłośniczkę podróży - panią Paulinę Furę, która niedawno wróciła z 3-miesięcznej wyprawy po tym pięknym kraju.

Dzieci miały możliwość najpierw "palcem po mapie" prześledzić drogę z Warszawy do Hanoi. Następnie dzięki nagranym przez panią Paulinę filmikom, prześledziły zwykły dzień  Wietnamczyka (rozpoczynający się gimnastyką o godz 6.oo w miejskim parku), zobaczyły także typowy dla tego kraju ruch uliczny, najpopularniejsze środki lokomocji oraz prace przy plantacjach ryżu. Uczniowie oglądali także fotografie z odświętnymi strojami i ubiorem codziennym Wietnamczyków. Dzieci przymierzały nawet oryginalne, tradycyjne plecione nakrycia głowy oraz prowadziły krórkie rozmówki po wietnamsku!

W drugiej części spotkania, naszą kulinarną przygodę rozpoczęliśmy od przygotowania sałatek owocowych, przy użyciu oczywiście popularnych w Azji owoców. Było więc obieranie, krojenie, mieszanie i doprawianie według własnych upodobań. Żeby nie było tak łatwo, dzieci musiały zjeść te przysmaki za pomocą drewnianych pałeczek. Wszyscy pod okiem pani Pauliny opanowali tę technikę do perfekcji. Okazało się, że zdrowe jedzenie wcale nie jest takie straszne a poznawanie innych kultur wszystkimi zmysłami - bardzo ciekawe. Serdeczne podziękowania, za pomoc w realizacji tych zajęć składamy pani Paulinie Furze, Fundacji Edukacji Międzykulturowej oraz właścicielom Baru orientalnego "Sajgon" w Opocznie.

wietnam4  wietnam6  wietnam3  sałatka1