! Nowy projekt !

mała książka wielki człowiek 4Ogromnie miło nam Państwa poinformować, że Biblioteka Pedagogiczna w Opocznie zakwalifikowała się do projektu Mała książka - wielki człowiek 😍
-  utworzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami w calej Polsce.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi jesienią naszą bibliotekę wraz ze swym rodzicem lub opiekunem prawnym i założy kartę biblioteczną - otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa - bibliotekę. Więcej informacji podamy na naszej stronie internetowej oraz FB: https://www.facebook.com/pedagogiczna.opoczno/  we wrześniu, gdy uruchomiony zostanie program.

Gorąco zachęcamy do promocji naszego przedsięwzięcia :)

Informacja 2020

wakacje 2020

XIX OTCD

plakatW 2020 roku XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom rozpoczął się 30 maja i potrwał do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywał się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Temat przewodni – zwierzęta miał zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby wszelkich istot.


Czytaj więcej: XIX OTCD

Nowe zasady bezpieczeństwa

Od poniedziałku 25 maja 2020 r. Biblioteka Pedagogiczna
w Opocznie wznowiła działalność w ograniczonym zakresie

Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w bibliotece:

 1. W celu usprawnienia wypożyczania i skrócenia czasu pobytu w bibliotece, prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji przez katalog on-line, telefonicznie pod nr (44) 755-24-35, lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 2. Należy zachować bezpieczną odległość między osobami (ok. 2 m).
 3. W bibliotece mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby (oprócz obsługi).
 4. Każdy Czytelnik korzystający z biblioteki ma obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych, zasłaniania ust i nosa (maseczką, elementem odzieży
  lub przyłbicą ochronną).
 5. Po wejściu do biblioteki obowiązkowo należy zdezynfekować ręce (biblioteka udostępnia Czytelnikom płyn dezynfekcyjny).
 6. Dla Czytelników otwarta jest wyłącznie wypożyczalnia książek, bez wolnego dostępu do księgozbioru, katalogów kartkowych i katalogu on-line.
 7. Książki i inne materiały do wypożyczenia podaje bibliotekarz.
 8. Zwracane książki podlegają 5-dniowej kwarantannie (po tym terminie staną się dostępne dla kolejnych czytelników).
 9. Czytelnia oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej pozostają zamknięte do odwołania.
 10. Akcja „Książka za książkę” zostaje zawieszona do odwołania.
 11. Toaleta jest niedostępna dla Czytelników.
 12. Za przetrzymanie książek w okresie zamknięcia biblioteki nie będą pobierane opłaty.
 13. Czytelnicy mogą oddać wypożyczone książki bez ustawowo naliczanych kar do 31 maja 2020 r. Od dnia 1 czerwca 2020 r. kary za przetrzymywanie książek będą ponownie naliczane!
 14. Osoby, które mają zaległe należności (sprzed epidemii) wobec biblioteki, prosimy o wpłaty na konto 61 1240 6292 1111 0010 6992 0559 w tytule wpłaty – imię, nazwisko i dopisek „Filia w Opocznie”.
 15. Jeśli mieliście Państwo kontakt w ciągu ostatnich 14 dni z osobą zakażoną koronawirusem Sars-CoV-2, mieszkacie z osobą objętą kwarantanną lub macie Państwo objawy przeziębienia – prosimy o powstrzymanie się od wizyty
  w bibliotece.
 16. Od 25 maja do 26 czerwca Biblioteka będzie czynna w godzinach:
  poniedziałek, środa , piątek: 8.00 – 15.00
  wtorek, czwartek: 10.00 – 17.00.

Zapraszamy serdecznie i pamiętajmy:
Dbajmy o siebie nawzajem :)

OTWIERAMY !

Plakat 4

Recenzja IV

z letnikami Z letnikami nad Pilicę : Inowłódz, Teofilów, Gustek, Bocian, Brzustówka, Smardzewice, Nagórzyce, Borkowice Mokre, Podklasztorze, Sulejów, Przygłów, Włodzimierzów / Andrzej Kobalczyk. Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2017.

Wśród nowości dotyczących Województwa Łódzkiego, w zbiorach biblioteki jest książka „Z letnikami nad Pilicę...” Andrzeja Kobalczyka. Prezentowana pozycja stanowiąca wynik wieloletniej pracy autora na temat historii nadpilickich miejscowości oraz uwarunkowań ich powstania. Jak podaje autor, tradycja spędzania wolnego czasu nad rzeką Pilicą przez mieszkańców Łodzi i Tomaszowa, sięga II połowy XIX wieku. W opowieściach dotyczących walorów turystycznych poszczególnych miejscowości, przedstawił też mnóstwo nieznanych informacji z ich dziejów.

Czytaj więcej: Recenzja IV

Zasmakuj V

Tydzień Bibliotek za nami, ale hasło cały czas aktualne i mnówstwo ciekawych książek  z Budżetu Obywatelskiego czeka na  Czytelników. Jak tylko otworzymy naszą Filię, będzie w czym wybierać :)

zasmakuj w bibliotece5

Zasmakuj IV

zasmakuj w bibliotece4

Dziś style mieszane ;) Coś dla ciała, coś dla ducha i intelektu.